Parelliho metody

3. července 2008 v 19:50 |  důležité okolo koní
Parelliho her máme sedm:
  1. přátelská hra
  2. přetlačovaní (dikobrazí) hra
  3. řídící hra
  4. jojo hra
  5. hra na kruh
  6. hra do stran
  7. prostorová hra
PŘÁTELSKÁ HRA
Spočívá v tom, že koni ukážu, že mu nechci ublížit. Koně hladíme všude možně, i bičem a i přes koně jemně házíme vodítko. Kůň se toho nesmí bát. Když se bude bát, tak ho budeme znova hladit a chválit. Kůň se nechválí poplácáním, ale pohlazením!!! Potom si můžeme vodítkem točit před koněm a za koněm tak, aby se toho nebál. Hlazení by mělo probíhat v ,,rytmu,, .
PŘETLAČOVACÍ HRA
Při této hře učíme koně podléhat tlaku. Zařadíme to do tří druhů tlaků působících na koně. Například:
- zatlačíme-li na krk koně, kůň by měl ustoupit předkem. Rozdělujeme tlak…nejdříve jemný tlak, když neustoupí, tak přitlačíme a když pořád nic tak se do koně úplně opřeme, aby prostě ustoupil. Nezapomínáme chválit!!!
- Zatlačíme-li trochu nad bodem měření obvodu těla,kůň ustoupí překroky. Opět rozlišení tlaku. Začínáme jemně a postupně zesilovat.
- Na slabině kůň ustoupí zádí.
- Na pleci kůň začne couvat. Vlastně používáme tlak v takové té jamce na pleci.
Jakmile kůň ustoupí, zacouvá….hned tlak povolíme a koně pochválíme. Znova opakuji, chválí se pohlazením, ne poplácáním.
ŘÍDÍCÍ HRA
Zde nepoužíváme fyzický nátlak, ale ,řeč těla, . Příklad: (omlouvám se, že nemám fotky, ale pokusím se co nejdříve dodat…)
Podíváme se na zadek koně a přiblížíme se k němu. Musíme překročit. Když kůň neustoupí zádí, tak se jakoby nahneme k zádi koně, ruce dáme proti koni jako ,šelma,
a začneme s nimi kývat ke koni a od něj, ale koně se nedotkneme. Pokud ani na tohle kůň neustoupí zádí. Prostě chytneme u konce vodítka a roztočíme ho. Když tak koně i trochu plácneme přes zadek. Jakmile ustoupí, okamžitě chválíme pohlazením…
JOJO HRA
Jakmile si stoupneme před koně a začneme kmitat s vodítkem, kůň začne ustupovat. A o
pět různý tlaky…nejdříve kmitáme jemně a postupně zesilujeme. Kůň od nás odcouvá. Poté ho pozveme k sobě a to tak, že se mírně předkloníme a podíváme se koni na přední nohy. Můžeme si zezačátku pomoci i vodítkem(přitáhnout si ho).
HRA NA KRUH
Něco podobného, jako lonžování…dá se říct. Koně zde vysíláme…
Kůň se pohybuje po kruhu.Hlavní je ruka, která koni ukazuje směr a i pohledem koukáme tam, kam chceme aby kůň běžel. Zastavíme koně tak, že se prudce otočíme zády k němu a koncem vodítka švihneme o zem.
HRA DO STRAN
To je vlastně ustupování…překroky, což už je popsáno v přetlačovaní hře.
PROSTOROVÁ HRA
Koně nemají v lásce úzké prostory. Postav se tak 4m od stěny a přijmi koně, aby tímto prostorem prošel. Nakonec skončíme u 90cm průměru, což odpovídá jen tak tak na průchod koně. Kůň musí nakonec projít prostorem v klidu a beze strachu. Nezapomínáme chválit.
!!!POKUD NĚČEMU NEROZUMÍTE, NĚCO SE VÁM NEZDÁ ATD., TAK NAPIŠTE NA MAIL!!! chick1@seznam.cz
POVALOVÁNÍ KONĚ
Metod, jak povalit koně je docela dost. I já jich znám více než jednu, ale ne všechny na chicka fungovaly.
První je, že stojíte před koněm a bičíkem plácáte do země před koně a i ho občas plácnete přes kopyto. Tahle metoda na chicka opravdu vůbec nefungovala.
Druhou metodu jsem zatím na chicka nezkoušela. Doufám, že to teď pochopíte. Takže, zvednete koni např. levou přední nohu. Pořád jí musíte udržet ve vzduchu. A hlavu koně otočíte na pravou stranu. A to hodně. Zazačátku se vám bude kůň vzpínat, nakonec ale pochopí a ulehne. Snad to chápete, ono se to těžko vysvětluje bez fotek.
A třetí metodu mám prozkoušenou a funguje výborně. Teda aspoň na Chicka jo. Musíme ale sedět na koni. Jednou nohou ,,poplácáváme,, intenzivně na přední nohu koně, je jedno jestli si vyberete praou nebo levou nohu, ale ne na obě nohy zároveň, to ne. Kůň bude chtít jít dopředu, nebou couvat, to mu nesmíte povolit. Ještě musíte při tom poplácávání také jednou rukou trochu zatlačit do krku koně, hned nad kohoutkem. První, co by měl kůň udělat je, že začne dávat hlavu dolu. Začne očichávat zem a i se drbat o nohu. Nakonec se zhoupne dolu, poklekne a svalí se na bok. A opět nezapomínáme chválit.
VZPÍNÁNÍ SE
Takže, vzpínání se na zadní má opět více metod. Já a Chick to děláme tak, že já si stoupnu před Chicka, mám ho na špagátě(vodítku parelliho)...v jedné ruce držím Chicka na vodítku a v druhé ruce konec vodítka. Ruku, kde držím Chicka zvednu do vzduchu a druhou rukou, kde mám konec vodítka švihnu do země a řeknu hlasitě a zřetelně:,,HOP'' ... zezačátku chtěl Chick jít do kola a couval atd. Ale tomu prostě musíme zatrhnout. A nezapomínáme opět chválit, jakmile si stoupne na zadní nohy. Pozor ať vás kůň nekopne a nebo ať se mu nezahákne noha do vodítka, když hrábne ve vzduchu.
ÚKLONA
Úklona je hodně podobná povalování. Akorát netlačíme na krk koně, jen poplácáváme a je jedno, jestli ze země nebo ze hřbetu. Nezapomínáme chválit.
Druhá metoda je, že vezmeme pamlsek a postupně se snažíme koně nalákat, aby dal hlavu dolů a vzal si tak pamlsek. Zároveň rukou nebo bičíkem poklepáváme zezdola na hrudník a dáváme slovní povel(např.,,úklona'') Provádějte až po lonžování, svalstvo musí být uvolněné, jinak hrozí natažení. Dbejte nato, aby zadní a přední nohy byly stejně daleko od sebe, aby se kůň nehrbil. Používejte mrkev. Kůň musí několikrát kousnout a to ho udrží déle v pokloně. Tato metoda ... když se vydaří , tak kůň se zhoupne a hlavu strčí mezi přední nohy. U metody jedna to vypadá tak, že jednu nohu pokrčí, zhoupne se dolu a skloní hlavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama