Horsemanship

3. července 2008 v 19:54 |  důležité okolo koní
Před několika lety, když se začal ve větší míře objevovat takzvaný fenomén "zaříkávačů", začalo se u nás vyskytovat i anglické slovo Horsemanship. Pro některé "koňaře" se toto slovo stalo synonymem zbožňování, bez úsudku či vlastní rozlišovací schopnosti. Pro některé zase téměř sprostým slovem, neslučitelným s kvalitním tréninkem. Obliba této filosofie přitáhla velké množství spekulantů, kteří parazitují na lidské touze následovat a příslušet. Uvidíte velké show, utratíte několik tisíc a ani si nevšimnete, jak velká je nesrovnalost mezi jejich slovy a prací s koňmi.
"Co to vlastně ten Horsemanship je?"
Nejprve je třeba vysvětlit, že souhrnný název metod a filosofie Horsemanship nebo také Natural Horsemanship, je označení nepřiměřené a nepřesné. Znamená to něco jako přirozené partnerství či přirozené jezdectví. Už tady je cítit rozpor. Slovo "přirozené" naznačuje, že to, jak lezou koni na záda lidé s nálepkou Natural Horsemanship, je přirozené, a to, jak to dělá zbytek světa, je nějak nepřirozené. Pojmy jako přirozené jezdectví nebo přirozené partnerství v sobě neprávem obsahují tvrzení, že ostatní lidé pracují s koňmi nerozumně nebo bez spolupráce.
Je také trochu zavádějící i srovnání ve slovech tradiční trénink versus přirozený trénink. Tradiční evropské jezdecké umění se vyvíjelo staletí a naleznete v něm mnoho dobrého pro koně i jezdce.
HORSEMANSHIPztělesňuje jisté duchovní a filosofické přesvědčení, že kůň je cítící tvor s oprávněnými potřebami, inteligencí a emocemi.

Kurzy a semináře představující veřejnosti systém a filosofii se kterou kdysi přišel Tom Dorrance se začali objevovat jako houby po dešti. V sedmdesátých letech neměl tento způsob práce ještě žádné jméno. Bylo potřeba vše odlišit něčím co vyzývalo k použití povahových vlastností koně, spíše než s jejich bojováním. Takže o pár let později jeden z jeho studentů, mladý rodeový kovboj, se změnil v trenéra a s důvtipným darem k tlachání rozvezl tento přístup práce do všech koutů země. Nazval ho Natural Horsemanship (přirozené jezdectví) a toto označení padlo jako ulité. Puristé často argumentují nepřesností tohoto termínu. Prohlašují, že to co dělá člověk s koněm není nikdy přirozené. To však nevadí. Výraz Horsemanship nebo Natural Horsemanship je dnes výraz nejznámější.
Základem je vždy manipulace a práce s koněm ze země, a je to studium samo pro sebe. V minulosti to nebylo známé pod nějakým jménem a pokud vůbec se cvičilo ze země, bylo to obvykle přijato jako povrchní ošetření na cestě jezdeckého koně. Dnes práce ze země začíná v době narození koně a pokračuje celý jeho život.
Natural Horsemanship dnes, je vlastně moderní verze slavné mravní zásady kapitána Etienne Beudanta (1863-1949): ptát se často, být šťasten s málem a odměnit vždy.
Koně nedbají o nějaké označení, ale můžete si být jisti, že také vědí, když se něco zvláštního povede.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale můžete o tom alespoň přemýšlet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kkk kkk | Web | 3. července 2008 v 19:56 | Reagovat

čauki mám na blogu bleskovku tak se plsky zapoj no pokud chceš...áš hezkej blog...sry za reklamu...

2 kkk kkk | Web | 3. července 2008 v 19:56 | Reagovat

čauki mám na blogu bleskovku tak se plsky zapoj no pokud chceš...áš hezkej blog...sry za reklamu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama