Červenec 2008

Longbecca 2

3. července 2008 v 21:46 Longmona
ještě pár fotek Longbeccy v době kdy byla ještě v tréninku

Ojedinělé fotky hříbat od Longi

3. července 2008 v 20:21 Longmona
LOGISTIKA
LUKER
LONGBECCA

Longbecca

3. července 2008 v 20:08 fotografie
Tak se mi alespoň něco podařilo,, stále scháním jakékoliv informace o potomcích Longmony a konečně jsem našla Longbeccu,, momentálně se vyskytuje v jedné vesnici u Prostějova,, před týdnem se jí narodil krásný hřebeček,, je vidět že se v ní Longi nezapře,, alespoň mě to tak přijde,, zde slíbené fotky

Horsemanship

3. července 2008 v 19:54 důležité okolo koní
Před několika lety, když se začal ve větší míře objevovat takzvaný fenomén "zaříkávačů", začalo se u nás vyskytovat i anglické slovo Horsemanship. Pro některé "koňaře" se toto slovo stalo synonymem zbožňování, bez úsudku či vlastní rozlišovací schopnosti. Pro některé zase téměř sprostým slovem, neslučitelným s kvalitním tréninkem. Obliba této filosofie přitáhla velké množství spekulantů, kteří parazitují na lidské touze následovat a příslušet. Uvidíte velké show, utratíte několik tisíc a ani si nevšimnete, jak velká je nesrovnalost mezi jejich slovy a prací s koňmi.
"Co to vlastně ten Horsemanship je?"
Nejprve je třeba vysvětlit, že souhrnný název metod a filosofie Horsemanship nebo také Natural Horsemanship, je označení nepřiměřené a nepřesné. Znamená to něco jako přirozené partnerství či přirozené jezdectví. Už tady je cítit rozpor. Slovo "přirozené" naznačuje, že to, jak lezou koni na záda lidé s nálepkou Natural Horsemanship, je přirozené, a to, jak to dělá zbytek světa, je nějak nepřirozené. Pojmy jako přirozené jezdectví nebo přirozené partnerství v sobě neprávem obsahují tvrzení, že ostatní lidé pracují s koňmi nerozumně nebo bez spolupráce.
Je také trochu zavádějící i srovnání ve slovech tradiční trénink versus přirozený trénink. Tradiční evropské jezdecké umění se vyvíjelo staletí a naleznete v něm mnoho dobrého pro koně i jezdce.
HORSEMANSHIPztělesňuje jisté duchovní a filosofické přesvědčení, že kůň je cítící tvor s oprávněnými potřebami, inteligencí a emocemi.

Kurzy a semináře představující veřejnosti systém a filosofii se kterou kdysi přišel Tom Dorrance se začali objevovat jako houby po dešti. V sedmdesátých letech neměl tento způsob práce ještě žádné jméno. Bylo potřeba vše odlišit něčím co vyzývalo k použití povahových vlastností koně, spíše než s jejich bojováním. Takže o pár let později jeden z jeho studentů, mladý rodeový kovboj, se změnil v trenéra a s důvtipným darem k tlachání rozvezl tento přístup práce do všech koutů země. Nazval ho Natural Horsemanship (přirozené jezdectví) a toto označení padlo jako ulité. Puristé často argumentují nepřesností tohoto termínu. Prohlašují, že to co dělá člověk s koněm není nikdy přirozené. To však nevadí. Výraz Horsemanship nebo Natural Horsemanship je dnes výraz nejznámější.
Základem je vždy manipulace a práce s koněm ze země, a je to studium samo pro sebe. V minulosti to nebylo známé pod nějakým jménem a pokud vůbec se cvičilo ze země, bylo to obvykle přijato jako povrchní ošetření na cestě jezdeckého koně. Dnes práce ze země začíná v době narození koně a pokračuje celý jeho život.
Natural Horsemanship dnes, je vlastně moderní verze slavné mravní zásady kapitána Etienne Beudanta (1863-1949): ptát se často, být šťasten s málem a odměnit vždy.
Koně nedbají o nějaké označení, ale můžete si být jisti, že také vědí, když se něco zvláštního povede.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale můžete o tom alespoň přemýšlet.

Parelliho metody

3. července 2008 v 19:50 důležité okolo koní
Parelliho her máme sedm:
  1. přátelská hra
  2. přetlačovaní (dikobrazí) hra
  3. řídící hra
  4. jojo hra
  5. hra na kruh
  6. hra do stran
  7. prostorová hra
PŘÁTELSKÁ HRA
Spočívá v tom, že koni ukážu, že mu nechci ublížit. Koně hladíme všude možně, i bičem a i přes koně jemně házíme vodítko. Kůň se toho nesmí bát. Když se bude bát, tak ho budeme znova hladit a chválit. Kůň se nechválí poplácáním, ale pohlazením!!! Potom si můžeme vodítkem točit před koněm a za koněm tak, aby se toho nebál. Hlazení by mělo probíhat v ,,rytmu,, .
PŘETLAČOVACÍ HRA
Při této hře učíme koně podléhat tlaku. Zařadíme to do tří druhů tlaků působících na koně. Například:
- zatlačíme-li na krk koně, kůň by měl ustoupit předkem. Rozdělujeme tlak…nejdříve jemný tlak, když neustoupí, tak přitlačíme a když pořád nic tak se do koně úplně opřeme, aby prostě ustoupil. Nezapomínáme chválit!!!
- Zatlačíme-li trochu nad bodem měření obvodu těla,kůň ustoupí překroky. Opět rozlišení tlaku. Začínáme jemně a postupně zesilovat.
- Na slabině kůň ustoupí zádí.
- Na pleci kůň začne couvat. Vlastně používáme tlak v takové té jamce na pleci.
Jakmile kůň ustoupí, zacouvá….hned tlak povolíme a koně pochválíme. Znova opakuji, chválí se pohlazením, ne poplácáním.
ŘÍDÍCÍ HRA
Zde nepoužíváme fyzický nátlak, ale ,řeč těla, . Příklad: (omlouvám se, že nemám fotky, ale pokusím se co nejdříve dodat…)
Podíváme se na zadek koně a přiblížíme se k němu. Musíme překročit. Když kůň neustoupí zádí, tak se jakoby nahneme k zádi koně, ruce dáme proti koni jako ,šelma,
a začneme s nimi kývat ke koni a od něj, ale koně se nedotkneme. Pokud ani na tohle kůň neustoupí zádí. Prostě chytneme u konce vodítka a roztočíme ho. Když tak koně i trochu plácneme přes zadek. Jakmile ustoupí, okamžitě chválíme pohlazením…
JOJO HRA
Jakmile si stoupneme před koně a začneme kmitat s vodítkem, kůň začne ustupovat. A o
pět různý tlaky…nejdříve kmitáme jemně a postupně zesilujeme. Kůň od nás odcouvá. Poté ho pozveme k sobě a to tak, že se mírně předkloníme a podíváme se koni na přední nohy. Můžeme si zezačátku pomoci i vodítkem(přitáhnout si ho).
HRA NA KRUH
Něco podobného, jako lonžování…dá se říct. Koně zde vysíláme…
Kůň se pohybuje po kruhu.Hlavní je ruka, která koni ukazuje směr a i pohledem koukáme tam, kam chceme aby kůň běžel. Zastavíme koně tak, že se prudce otočíme zády k němu a koncem vodítka švihneme o zem.
HRA DO STRAN
To je vlastně ustupování…překroky, což už je popsáno v přetlačovaní hře.
PROSTOROVÁ HRA
Koně nemají v lásce úzké prostory. Postav se tak 4m od stěny a přijmi koně, aby tímto prostorem prošel. Nakonec skončíme u 90cm průměru, což odpovídá jen tak tak na průchod koně. Kůň musí nakonec projít prostorem v klidu a beze strachu. Nezapomínáme chválit.
!!!POKUD NĚČEMU NEROZUMÍTE, NĚCO SE VÁM NEZDÁ ATD., TAK NAPIŠTE NA MAIL!!! chick1@seznam.cz
POVALOVÁNÍ KONĚ
Metod, jak povalit koně je docela dost. I já jich znám více než jednu, ale ne všechny na chicka fungovaly.
První je, že stojíte před koněm a bičíkem plácáte do země před koně a i ho občas plácnete přes kopyto. Tahle metoda na chicka opravdu vůbec nefungovala.
Druhou metodu jsem zatím na chicka nezkoušela. Doufám, že to teď pochopíte. Takže, zvednete koni např. levou přední nohu. Pořád jí musíte udržet ve vzduchu. A hlavu koně otočíte na pravou stranu. A to hodně. Zazačátku se vám bude kůň vzpínat, nakonec ale pochopí a ulehne. Snad to chápete, ono se to těžko vysvětluje bez fotek.
A třetí metodu mám prozkoušenou a funguje výborně. Teda aspoň na Chicka jo. Musíme ale sedět na koni. Jednou nohou ,,poplácáváme,, intenzivně na přední nohu koně, je jedno jestli si vyberete praou nebo levou nohu, ale ne na obě nohy zároveň, to ne. Kůň bude chtít jít dopředu, nebou couvat, to mu nesmíte povolit. Ještě musíte při tom poplácávání také jednou rukou trochu zatlačit do krku koně, hned nad kohoutkem. První, co by měl kůň udělat je, že začne dávat hlavu dolu. Začne očichávat zem a i se drbat o nohu. Nakonec se zhoupne dolu, poklekne a svalí se na bok. A opět nezapomínáme chválit.
VZPÍNÁNÍ SE
Takže, vzpínání se na zadní má opět více metod. Já a Chick to děláme tak, že já si stoupnu před Chicka, mám ho na špagátě(vodítku parelliho)...v jedné ruce držím Chicka na vodítku a v druhé ruce konec vodítka. Ruku, kde držím Chicka zvednu do vzduchu a druhou rukou, kde mám konec vodítka švihnu do země a řeknu hlasitě a zřetelně:,,HOP'' ... zezačátku chtěl Chick jít do kola a couval atd. Ale tomu prostě musíme zatrhnout. A nezapomínáme opět chválit, jakmile si stoupne na zadní nohy. Pozor ať vás kůň nekopne a nebo ať se mu nezahákne noha do vodítka, když hrábne ve vzduchu.
ÚKLONA
Úklona je hodně podobná povalování. Akorát netlačíme na krk koně, jen poplácáváme a je jedno, jestli ze země nebo ze hřbetu. Nezapomínáme chválit.
Druhá metoda je, že vezmeme pamlsek a postupně se snažíme koně nalákat, aby dal hlavu dolů a vzal si tak pamlsek. Zároveň rukou nebo bičíkem poklepáváme zezdola na hrudník a dáváme slovní povel(např.,,úklona'') Provádějte až po lonžování, svalstvo musí být uvolněné, jinak hrozí natažení. Dbejte nato, aby zadní a přední nohy byly stejně daleko od sebe, aby se kůň nehrbil. Používejte mrkev. Kůň musí několikrát kousnout a to ho udrží déle v pokloně. Tato metoda ... když se vydaří , tak kůň se zhoupne a hlavu strčí mezi přední nohy. U metody jedna to vypadá tak, že jednu nohu pokrčí, zhoupne se dolu a skloní hlavu.

hračičky

2. července 2008 v 17:13 fotografie

Byl jednou jeden drak

2. července 2008 v 17:07 fotografie
Začátkem června, přesně 7.6 jsem byli v Bučovicích na pohádce Byl jednou jeden drak,, konečně jsem se dostala k tomu abych stáhla fotky,, tak nějaké přikládám
pohádkový dědeček Habaděj :)
čertík...
zakletý princ v draka....
hloupý Honzíček
Král, královna a hraběnka...
všichni divadelníci.....

na rychách

2. července 2008 v 17:01 fotografie
Ještě než jsem se vydali na chatu, tak jsme si zaskočili do Bučovic na ryby,, dokonce i chytli....:)
úlovek, který se mi podařil :-D
a tohle je už náš nebo spíš Jirkův kapřík

Na chatě

2. července 2008 v 16:58 má osoba
Minulý víkend jsem celý strávila na chatě uprostřed lesa,, naprostá parádička,, chládek, pohodička, fajn lidičky... co víc si přát
První večer, nás tam bylo o něco míň, ale o to víc se toho vypilo :)
S Terezkou...
Jirka s Washem...
příprava večerního jídla... dobrovolně se toho chopil Milda za což jsme mu byli všichni moooocc vděční
i takhle mohou vypadat rána....
super houpačka na stromě...