šifry1

21. října 2007 v 11:00
Šifra z morseovy abecedy
K šifrování můžeme využít i morseovy abecedy. Tato šifra je toho ukázkou.

Šifra je velmi jednoduchá. Bohužel k ní potřebujete znát morseovu abecedu.

Princip této šifry je takový, že místo teček použijete čísla 1-4 a místo čárek čísla 5-9.

Například slovo "ahoj" bude vypadat takto: 16;0403;676;2579

Nebo můžeme místo teček použít čísla lichá a místo čárek sudá. Pak by slovo "ahoj" vypadalo takto:
16;1357;446;4773

Samozřejmě obě možnosti můžeme prohodit.
Čísla místo písmen
Zaměňování číslic za písmena v abecedě je jednoduchá účinná metoda šifrování.

A-1,B-2,C-3,D-4,E-5,F-6,G-7,H-8,I-9,J-10,K-11,L-12,M-13,N-14,O-15,P-16,Q-17,R-18,S-19,T-20,U-21,V-22,W-23,X-24,Y-25,Z-26...

19-11-1-21-20-9 = skauti
Jednoduché šifrování
Velmi jednoduchým typem šifry je psát zprávu pozpátku. Další možností použití jednoduché šifry jsou např. přesmyčky, popř. texty, které čteme v různých směrech. V následujících ukázkách si tedy ukážeme použití šifer: psaní textu pozpátku, přesmyčky psaní textu po sloupcích a do spirály.
UKÁZKA JEDNODUCHÉHO ZAŠIFROVANÉHO TEXTU

UTXET OHÉNAVORFIŠAZ OHÉHCUDONDEJ AKZÁKU = text pozpátku

ÁZUKAK JDCHNOEDOUÉH AOFROŠÉVIANZH UXETT = přesmyčky


Další možností jednoduchých šifer je používat pouze určitá písmena z delšího textu:

TUGKUÁSZJKWA QJUELDPNVOSDXUDCEHAÉJHUO WZRAHŠYIAFTRROYVVALNKÉSHBO GTGESXBTPU = čte se každé druhé písmeno
UTEK ÁMOZ KALMA JEDE DEN OD UPIC HARÉ HOHO ZA ŠIMČI FRAJER OZAJOV ALEN ÉKOH OSIT EX TUTU = čte se první a poslední písmeno z každého slova

Šifrování
Možností šifrování a šifer je velice mnoho. V jednotlivých článcích v sekci "Šifrování", bychom vám chtěli ukázat některé z nich. Takže tady jsou ty první:

Typem kódu, který může být velmi zábavný, je mřížka. Ukážeme vám tři varianty tohoto případu. Ten první je nejjednodušší, ale je také nejpoužívanější jak pro psaní, tak pro signalizaci zprávy světlem nebo vyťukávání zprávy na stěnu.
Na obrázku nahoře vidíte, že písmena byla vepsána do mřížky 5 x 5 (V a W sdílejí společnou buňku). Nyní můžeme přepsat písmena podle jejich souřadnic. Tak místo A píšeme A1, z B se stane A2 a tak dále. Jestliže chceme použít tento kód k vyťukání, měli bychom vyťukat dvě skupiny úderů s krátkou pauzou mezi nimi. Takto by A mělo být "úder -pauza - úder" a B by mělo být "úder - pauza - úder / úder".
Možností šifrování a šifer je velice mnoho. V jednotlivých článcích v sekci "Šifrování", bychom vám chtěli ukázat některé z nich. Takže tady jsou ty první:
Typem kódu, který může být velmi zábavný, je mřížka. Ukážeme vám tři varianty tohoto případu. Ten první je nejjednodušší, ale je také nejpoužívanější jak pro psaní, tak pro signalizaci zprávy světlem nebo vyťukávání zprávy na stěnu.Na obrázku nahoře vidíte, že písmena byla vepsána do mřížky 5 x 5 (V a W sdílejí společnou buňku). Nyní můžeme přepsat písmena podle jejich souřadnic. Tak místo A píšeme A1, z B se stane A2 a tak dále. Jestliže chceme použít tento kód k vyťukání, měli bychom vyťukat dvě skupiny úderů s krátkou pauzou mezi nimi. Takto by A mělo být "úder -pauza - úder" a B by mělo být "úder - pauza - úder / úder".

Písmena lze do této mřížky napssat i v jiném pořadí. Např. pozpátku. Toto lze použít pouze tehdy, pokud osoba přijímající tvojí zprávu ví, jak ji dekódovat.

Tajná sekta jejíž členové si říkali "Rosekruciáni", se zasloužila o jeden z nejzajímavějších mřížkových kódů, který byl kdy vymyšlen. Kód s touto mřížkou spočívá v kombinaci vynechání písmen a nakreslení druhé sekce mřížky. Protože každá sekce obsahuje dvě písmena, k označení druhé z nich se používá tečka.Někteří lidé přišli na způsob, jak rosekruciánskou mřížku ještě více zkomplikovat. Změnili mřížku tak, že každý segment, kromě posledního, nyní obsahuje tři písmena. Potom navrhli odlišný způsob použití teček k výběru písmen. Nakreslíme-li segment mřížky bez teček, zvolili jsme první písmeno zleva. Vidíme-li jednu tečku, je to druhé písmeno zleva. Dvě tečky patří třetímu písmenu zleva.
Existuje mnoho způsobů kódovaných zápisů, které se zabývají substitucí (náhrady) symbolů místo písmen. Jeden z nejzajímavějších byl systém, který používal mystické symboly založené na jménech planet.Nakonec tu máme další systém, který byl vymyšlen pro slepce. Nazývá se Moonovo písmo, po svém vynálezci Williamu Moonovi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama