Říjen 2007

Křečci

22. října 2007 v 10:27 fotografie
tam jsem dává své křečky,, teď už bohužel mám jen toho tmavého - Bleky, o Pinki jsem přišla asi před 14 dny
Tak tohle byla Pinki, bohužel si udělala něco s okem a do týdne zemřela
a tady jsou už spolu,, teď budu Blekymu pořizovat asik dalšího kamaráda

Kelly

22. října 2007 v 10:20 fotografie
Jednou jsme zase scháněli pana Obdržálka a jediný kdo byl doma byla Kelly
kdfurpwa

Další návštěva na stáji

22. října 2007 v 10:17 Longmona
Tentokrát se už i jezdilo a to za čističkou
První fotečka,,,
Tady už na Longmoně, první povely,, vysvětlování,,
už jsme pokročili,, snaha o pracovní klus, který nakonec zvládli oba
příští lekce bude už i cval tak uvidíme:)
ted už spátky k Elišce, už odpočíváme,,, všichni:))
no koment,,,
pokus o couvání,, =)


Akcička!!!!!

21. října 2007 v 11:15
Chtěla bych informovat všechny lidičky, kteří se rádi zúčastňují různých táborových akcích na akci:
Artuš a svatý grál, která se koná 10. 11. 2007 ve Vřesovicích.
Pro přesnější informace jsou internetové stránky:
http://home.tiscali.cz/artus.cz/index.html

Horolezecká věž

21. října 2007 v 11:12
Sdružení procyon již brzy zahájí svou činnosti na horolezecké stěně. Která je postavená v Letonicích za hřištěm (u čističky odpadních vod).
Někteří členové sdružení mají již za sebou horolezecký kurz a další se na něho chystají.
Plánuje se zde i osvětlení aby se dalo lést po stěně i v pozdějších hodinách.
Nadále se zde již začíná pracovat na kolbišti, které se momentálně odbagrovává. Pokud bude přát počasí tak by snad do zimy sem mohli začít chodit koni pracovat.

šifry1

21. října 2007 v 11:00
Šifra z morseovy abecedy
K šifrování můžeme využít i morseovy abecedy. Tato šifra je toho ukázkou.

Šifra je velmi jednoduchá. Bohužel k ní potřebujete znát morseovu abecedu.

Princip této šifry je takový, že místo teček použijete čísla 1-4 a místo čárek čísla 5-9.

Například slovo "ahoj" bude vypadat takto: 16;0403;676;2579

Nebo můžeme místo teček použít čísla lichá a místo čárek sudá. Pak by slovo "ahoj" vypadalo takto:
16;1357;446;4773

Samozřejmě obě možnosti můžeme prohodit.
Čísla místo písmen
Zaměňování číslic za písmena v abecedě je jednoduchá účinná metoda šifrování.

A-1,B-2,C-3,D-4,E-5,F-6,G-7,H-8,I-9,J-10,K-11,L-12,M-13,N-14,O-15,P-16,Q-17,R-18,S-19,T-20,U-21,V-22,W-23,X-24,Y-25,Z-26...

19-11-1-21-20-9 = skauti
Jednoduché šifrování
Velmi jednoduchým typem šifry je psát zprávu pozpátku. Další možností použití jednoduché šifry jsou např. přesmyčky, popř. texty, které čteme v různých směrech. V následujících ukázkách si tedy ukážeme použití šifer: psaní textu pozpátku, přesmyčky psaní textu po sloupcích a do spirály.
UKÁZKA JEDNODUCHÉHO ZAŠIFROVANÉHO TEXTU

UTXET OHÉNAVORFIŠAZ OHÉHCUDONDEJ AKZÁKU = text pozpátku

ÁZUKAK JDCHNOEDOUÉH AOFROŠÉVIANZH UXETT = přesmyčky


Další možností jednoduchých šifer je používat pouze určitá písmena z delšího textu:

TUGKUÁSZJKWA QJUELDPNVOSDXUDCEHAÉJHUO WZRAHŠYIAFTRROYVVALNKÉSHBO GTGESXBTPU = čte se každé druhé písmeno
UTEK ÁMOZ KALMA JEDE DEN OD UPIC HARÉ HOHO ZA ŠIMČI FRAJER OZAJOV ALEN ÉKOH OSIT EX TUTU = čte se první a poslední písmeno z každého slova

Šifrování
Možností šifrování a šifer je velice mnoho. V jednotlivých článcích v sekci "Šifrování", bychom vám chtěli ukázat některé z nich. Takže tady jsou ty první:

Typem kódu, který může být velmi zábavný, je mřížka. Ukážeme vám tři varianty tohoto případu. Ten první je nejjednodušší, ale je také nejpoužívanější jak pro psaní, tak pro signalizaci zprávy světlem nebo vyťukávání zprávy na stěnu.
Na obrázku nahoře vidíte, že písmena byla vepsána do mřížky 5 x 5 (V a W sdílejí společnou buňku). Nyní můžeme přepsat písmena podle jejich souřadnic. Tak místo A píšeme A1, z B se stane A2 a tak dále. Jestliže chceme použít tento kód k vyťukání, měli bychom vyťukat dvě skupiny úderů s krátkou pauzou mezi nimi. Takto by A mělo být "úder -pauza - úder" a B by mělo být "úder - pauza - úder / úder".
Možností šifrování a šifer je velice mnoho. V jednotlivých článcích v sekci "Šifrování", bychom vám chtěli ukázat některé z nich. Takže tady jsou ty první:
Typem kódu, který může být velmi zábavný, je mřížka. Ukážeme vám tři varianty tohoto případu. Ten první je nejjednodušší, ale je také nejpoužívanější jak pro psaní, tak pro signalizaci zprávy světlem nebo vyťukávání zprávy na stěnu.Na obrázku nahoře vidíte, že písmena byla vepsána do mřížky 5 x 5 (V a W sdílejí společnou buňku). Nyní můžeme přepsat písmena podle jejich souřadnic. Tak místo A píšeme A1, z B se stane A2 a tak dále. Jestliže chceme použít tento kód k vyťukání, měli bychom vyťukat dvě skupiny úderů s krátkou pauzou mezi nimi. Takto by A mělo být "úder -pauza - úder" a B by mělo být "úder - pauza - úder / úder".

Písmena lze do této mřížky napssat i v jiném pořadí. Např. pozpátku. Toto lze použít pouze tehdy, pokud osoba přijímající tvojí zprávu ví, jak ji dekódovat.

Tajná sekta jejíž členové si říkali "Rosekruciáni", se zasloužila o jeden z nejzajímavějších mřížkových kódů, který byl kdy vymyšlen. Kód s touto mřížkou spočívá v kombinaci vynechání písmen a nakreslení druhé sekce mřížky. Protože každá sekce obsahuje dvě písmena, k označení druhé z nich se používá tečka.Někteří lidé přišli na způsob, jak rosekruciánskou mřížku ještě více zkomplikovat. Změnili mřížku tak, že každý segment, kromě posledního, nyní obsahuje tři písmena. Potom navrhli odlišný způsob použití teček k výběru písmen. Nakreslíme-li segment mřížky bez teček, zvolili jsme první písmeno zleva. Vidíme-li jednu tečku, je to druhé písmeno zleva. Dvě tečky patří třetímu písmenu zleva.
Existuje mnoho způsobů kódovaných zápisů, které se zabývají substitucí (náhrady) symbolů místo písmen. Jeden z nejzajímavějších byl systém, který používal mystické symboly založené na jménech planet.Nakonec tu máme další systém, který byl vymyšlen pro slepce. Nazývá se Moonovo písmo, po svém vynálezci Williamu Moonovi.

Ohně

21. října 2007 v 10:59

Pagoda

I když pagodu zná z příruček většinou každý nováček, dá její příprava přece jen někdy zabrat. Polena borového nebo smrkového dřeva je dobré opatřit záseky, aby se nesesouvala. Výplň je ze suchého klestí.

Hranice

Na slavnostní oheň jsou dobrá podelně půlená polena o stejné délce. Výplň je opět klestí a třísky. Kolem slavnostního ohně děláme dva kruhy z kamenů- vnitřní z větších a vnější z menších. Do vnějšího posvátného kruhu smí vstoupit jen "ohnivec" pověřen péčí o oheň a náčelník či sheriff.

Pyramida

Při sravbě tohoto typu ohně je vhodné použít střední opěrný kůl. Kolem něj narovnáme do kruhu. Suchý vývrat nebopařezový kořen umístěný do prostřed pyramidy vykouzlí při obřadním zapalovaní hezkou atmosféru.

Hlídkový oheň

Muže hořet celou noc, pokud ho hlídka přikrmuje, postrkováním polen. Předpokladem je suché dřevo, které rychle nehoří.

Kanadský krb

Je neocenitelný vždy, když potřebujeme chránit oheň před poryvy větru a zabránit větším ztrátám tepla. Jeho stěna je z polínek o průměru nejvýš 10 cm. Usměrňuje teplo a dá se na něm sušit.

Oheň lenochů

Si leckdo plete s kanadským krbem. Jde o podobné ohniště, jen polena jsou naskládána na šikmé kůly a po nich se sesouvají do ohně. Dá se na něm snadno vysušit provlhlé či zmoklé dřevo.

Ohniště z kamenů

Na kratší vypravě se pro vaření buduje ohniště ze dvou kamenů. Kotlík i třeba pánev na něm pěkně sedí. Jen kameny je nutné srovnat do stejné výšky, třeba i zahrabaním časti některého z nich do země.

Závěs kotlíku

Jednoduchým způsobem vaření v přírodě je závěs kotlíku ve vidlicích. Kvůli vidlicím není nutné sekat zelené větve stromů. Snadno je nahradíme kulatinami nebo silnějšími kůly s vyřezem, které křížem zarazíte do země a svážete provazem.

Polní sporáček

Mužeme postavit z kamenů a jílu. Sá se na něm vařit, peci i smažit na panvi zároveň. Dobré je mít s sebou malý rošt. Nepoužívat ke stavbě kameny z potoka - žárem praskají.

Tři jehlice

Američtí skauti s sebou nosí v plátně tři půlmetrové jehlice ze silneho drátu (asi 6 mm). Nemusí potom shánět po prerii stejně vysoké kameny.

Stolové ohniště

Z nařezaných kulatin sroubíme asi metr vysoký stolec, který na horní ploše pokryieme vrstvou jílu, na němž rozděláme oheň.

Chipewajská kuchyň

Tuto konstrukci používají kanadští skauti. Je vázaná lanem a hodí se pro delší táboření. Během dešte může být překryta starou plachtou.

morseovka

21. října 2007 v 10:58
Morseovka
A. _akát
B_ . . .blýskavice
C_ . _ .cílovníci
D_ . .dálava
E.erb
F. . _ .Filipíny
G_ _ .Grónská zem
H. . . .hrachovina
CH_ _ _ _chvátá k vám sám
I. .ibis
J. _ _ _jasmín bíli
K_ .krákorá
L. _ . .lupíneček
M_ _mává
N_ .národ
O_ _ _ó náš pán
P. _ _ .papírníci
Q_ _._kvílí orkán
R. _ .rarášek
S. . .sekera
T_trám
U. . _učený
V. . . _vyučený
W. _ _vagón klád
X

Azimut

21. října 2007 v 10:56
Azimut
Azimut je úhel pochodu a udává se ve stupních.
Víme-li odkud a kam máme jít a naším úkolem je tedy zjistit azimut, spojíme oba body hranou buzoly (přímkou) a otáčíme kruhem buzoly tak, aby označená část střelky ukazovala k označení severu na otočném kruhu. Hodnotu azimutu přečteme u šipky nebo rysky na přístroji.
Druhá možnost je, že známe výchozí bod a hodnotu azimutu a musíme zjistit cíl naší cesty. V tomto případě musíme nejprve zadat hodnotu azimutu na otočném kruhu k šipce nebo rysce na přístroji. Roh buzoly přiložíme k výchozímu bodu a otáčíme (pouze) buzolou na mapě tak dlouho, až bude označená část střelky ukazovat k označení severu na otočném kruhu buzoly (písmeno S nebo N).
V obou případech nesmíme zapomenout na to, že ještě před určováním azimutu musíme zorientovat mapu. Po zorientování bychom už mapou neměli pohybovat.