Zvedání nohou

12. května 2007 v 11:04 |  důležité okolo koní

Výcvik hříběte - zvedání nohou

Pokud postupujete s výcvikem svého hříběte podle tohoto návodu Kathy Hansonové, je hříbě k dnešnímu dni zvyklé na ohlávku, nechá se ochotně vést a na povel zastaví. Je zvyklé na uvazování a po krátkou dobu čištění stojí klidně. Při čištění si také zvyklo na dotek na nohou, což je předstupněm dnešního výcviku.
Opět platí stejná pravidla jako pro předchozí lekce: Před výukou nového nezapomeňte stručně zopakovat staré, trvání výcviku omezte maximálně na 15 minut, dodržujte stále stejné místo i dobu výcviku. A pro dnešek ještě jedno pravidlo navíc: zajistěte si asistenci člověka, který umí pracovat s koňmi. Učit hříbě zvedat nohy a přitom je uvázat je nebezpečné.

1. Začněte s levou přední nohou: jednak je pro hříbě snazší vyrovnat rovnováhu, má-li zvednutou přední nohu spíše než zadní, a navíc je zvyklé na to, že většina povelů přichází z levé strany. K zadním nohám přikročíte až tehdy, když hříbě ochotně dává obě přední nohy. Abyste stáli zcela bezpečně, postavte se k pleci tak, abyste viděli na zadní nohy. Pohlaďte hříbě po pleci a mluvte na ně, aby je nevylekal nenadálý dotek na noze. Když se sehnete dolů, opřete se ramenem o jeho plec (tím je donutíte přenést váhu na druhou stranu) a pravou rukou přejeďte po noze dolů. Než se dostanete až ke spěnce, zatlačte mu levou rukou zezadu na ?koleno? (tím hříbě donutíte koleno ohnout).

2. Opatrně na pár vteřin zvedněte kopýtko, a pak je jemně položte zpět na zem. Pokud byste je jen pustili a hříbě se udeřilo, může je to vylekat a výcvik to jen zbrzdí. V případě, že se hříbě snaží nohu vytrhnout nebo uskočit, klidně se posuňte za ním a jakmile přestane zlobit, nohu položte na zem. Několikrát všechno opakujte, dokud vám hříbě nedovolí, abyste mu zvedli nohu bez nějakého zápolení ? a to i za cenu toho, že při první ?lekci? se nedostanete dál než k levé přední noze.

3. Když si hříbě nechá zvednout nohu v naprostém klidu, je připraveno na další úkol: čištění kopyt. Zvednutou nohu uchopte za kopyto, ne za spěnku. Levá ruka drží nohu, pravá háček na kopyta. Opatrně vyberte nečistotu a než položíte nohu zpět, mírně jí pohybujte dopředu a zpět v rozmezí jejího přirozeného pohybu. Pro hříbě je to první setkání s polohou, kterou se naučí znát až při kování. Opakujte kroky 1 až 3 i s pravou nohou.

4. Když už hříbě spolehlivě zvládá zvedání obou předních nohou, je čas přikročit k zadním. Začínáme opět levou. Postavte se na úroveň kyčle tak, že se díváte za hříbě. Aby nemohlo zádí uhýbat od vás, měl by mu váš pomocník stočit hlavu mírně vpravo (nebo vlevo, pokud pracujete s pravou zadní). Další postup je podobný jako u předních nohou: poplácejte hříbě po zádi, opřete se o jeho stehno a bérec a pravou rukou přejeďte rukou až ke spěnce. Je běžné, že hříbata při prvním zvedání zadní nohy ? stejně jako někteří dospělí koně ? ji vytáhnou vysoko, až pod břicho. V takovém případě si přichyťte holeň i levou rukou a sledujte pohyb nohy ? nepouštějte. Jak se hříbě uklidní, jemně položte nohu zpět na zem, poplácejte je po zádi a vše zopakujte.

5. Když jste úspěšně opakovaně zvedli a položili i zadní nohu, malinko si nakročte a zasuňte své koleno pod nohu hříběte, abyste mu mohli vyčistit kopyto. Noha koně je natažena spíše dozadu než do strany ? to je pro ně dost nepříjemné. Po vyčištění kopýtka ještě mírně pohybujeme nohou dopředu a zpět, jako předtím u předních nohou, aby bylo hříbě připraveno na kováře. Totéž opakujeme s pravou zadní nohou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama