Napoleonské války

12. května 2007 v 13:01 |  Jihomoravský kraj a Letonice
Letonice za napoleonské války v roce 1805
Dne 2. prosince 1805 byla v blízkosti Slavkova u Brna svedena známá "bitva tří císařů", ve které francouzské vojsko pod velením císaře Napoleona porazilo spojená vojska ruská a rakouská.

Slavkovská bitva je formou "oživlé historie" každoročně připomínána pořádáním pietních akcí a rekonstrukcí bitvy za účasti mnoha set milovníků vojenské historie, kteří se v dobových uniformách sjíždí z celé Evropy do Slavkova, aby zde za přítomnosti mnoha tisíc diváků přiblížili atmosféru událostí roku 1805. Mezi diváky je možno každoročně spatřit též několik občanů Letonic, kteří navštěvují historický jarmark, vojenská ležení, rekonstrukci bitvy a večer slavnostní ohňostroj.

Je s podivem, že ač se události před tolika lety nutně musely dotknout života tehdejších Letonic, nejsou nikde ve světských kronikách zaznamenány a rovněž nebyly nalezeny v populárně-naučné literatuře a v beletrii. Přitom shromážděné "historky kolem slavkovského bojiště", sebrané za minulá století, vzpomínají všechny okolní vesnice (Dražovice, Kučerov, Bučovice, Vícemilice atd.) a události té doby jsou ještě tradovány v lidových vyprávěních.

Ve farní kronice existuje zápis, dle kterého císař Napolen s pěti důstojníky dva dny po bitvě, 4. prosince, přenocoval na faře v Dražovicích. Zde je rovněž zmínka o ztrátě kalicha se stříbrným a měděným podstavcem váhy 18 uncí, který náležel letoňskému kostelu.

Další zprávy byly zprostředkovaně zaznamenány zakladatelem školní kroniky, ve které je uvedeno:
"Ve válce třícísařské utrpěla osada dosti od francouzského vojska. Kde co mohlo vzalo i 16 špalků včel Ant. Večerkovi vyloupalo, medu se najedlo až onemocnělo. Také lid jim musel do ležení dříví a jiné věci, které žádali, donášeti. Obci bylo uloženo také 100 zl. stříbra složiti. Poněvadž ale tehdejší purkmistr Bartoš Lokaj hned jim vyhověti nemohl, uvázali jej koni za ocas a takto s nimi po dědině choditi musel. Také oheň na dědině u Sv. Jana si udělali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama