Zajíc polní - Lepus europaeus

4. března 2007 v 18:06 |  savci v okolí
Zajíc polní - Lepus europaeus
[ fauna - zvířata ]
Zajíci mají jednu neobvyklou schopnost. Samice tohoto obyvatele našich polí je schopna v době březosti přijmout ještě další oplozená vajíčka. Je tedy schopna superfetace.


třída
savci - Mammalia
řád
zajíci - Lagomorpha
čeleď
zajícovití - Leporidae
rod
zajíc - Lepus
druh
zajíc polní - Lepus europaeus (Pallas, 1778)
Vzhled
Žlutohnědý až hnědošedý tvor s hlodavými zuby, krátkým černým ocasem s bílou špičkou a dlouhýma ušima. Právě tyto, v poměru s tělem obrovské, ušní boltce mu umožňují velmi dobře slyšet. Mimo sluchu má i velmi dobře vyvinutý hmat a čich. Trošku horší už je to se zrakem, ale i tak vidí velmi dobře. Hlavně za šera a tmy. Tento druh je mimo jiné zajímavý i stavbou svého těla. Zadní nohy má mnohem silnější a delší než přední. Je to tedy velmi dobrý skokan.
Rozšíření
Podle druhového názvu lze usoudit, že se zajíci rádi pohybují na polích a volných prostranstvích, ostatně dovoluje jim to i jejich zbarvení. Vyskytuje se po celé České republice i Evropě.
Způsob života a potrava
Ze svého úkrytu někde v houští či pod zemí vylézá většinou až za soumraku a na polích, loukách a v lesích si hledá potravu. Nezřídka si pochutná i na mladých ovocných stromcích v sadech či obilí. Nepohrdne ani jinými rostlinami, trávou, plody, houbami, nebo malými živočichy jako jsou například žížaly. Zajíci většinou žijí samotářsky, vyjímkou je pouze období páření. Před predátory ho chrání nejen jeho zbarvení, ale i jeho přirozená bázlivost. Naproti tomu je zajíc veselý a chytrý tvor.
Rozmnožování
Doba zaječích námluv začíná již koncem února a může trvat až do srpna. V tomto období může samice porodit až čtyřikrát po dvou až 4 mláďatech. Březost u zaječky trvá 42 až 44 dní. Pokud se oplodněné zárodky uchytí v děloze v jednom ze dvou rohů, je samice schopna ještě dalšího oplození tzv. superfetace. Mláďata zajíců se osrstěná a od narození vidí Kojena jsou tři týdny a osamostatňují se ve 3 nebo 4 týdnech. V jednom rocezživota jsou pohlavně vyspělá.
Ochrana
Zajíc není zvlášť legislativně chráněn. Je pouze hájen "mysliveckou" vyhláškou č.245 , kterou vydalo ministerstvo zemědělství.
český název
Zajíc polní
latinský název
Lepus europaeus
hlavní znaky
dlouhé uši, protáhlá hlava, válcovité tělo a mnohem delší a silnější zadní nohy
způsob života
samotářský
rozšíření ČR
Celá
rozšíření svět
Evropa, místy Asie
potrava
zrní, plody, tráva a jiné rostliny a mladé stromky, občas drobní živočichové
doba březosti
28 - 31 dní
počet mláďat
1 - 15
ochrana
není zvlášť legislativně chráněn. Hájen vyhláškou 245sb.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama