western 5

10. března 2007 v 13:34 |  důležité okolo koní
Pokud se tedy rozhodnete přistoupit k vedení koně jednou rukou, je možno použít buď otěže a romal nebo jen nespojené otěže. Romalu dává hodně špičkových jezdců přednost, protože ruka s otěžemi se nemusí vůbec hýbat. Prodloužené otěže romalem snadno zkrátíte, a když potřebujete povolit, stačí povolit sevření ruky v níž držíte romal a otěže vám vlastní vahou proklouznou rukou.
Pro použití klasických nespojených otěží mluví to, že je povoleno mezi nimi držet jeden prst, který umožňuje zkrátit jen jednu otěž, což je nespornou výhodou např. při práci na kruhu.
Při soutěžích, ale i mimo ně můžeme vidět mnohé jezdce, kteří řídí svého koně jednou rukou napjatou v lokti, aby dosáhli co nejdál na krk a tam pak uhýbají rukou tu doprava, tu doleva v bláhové naději, že jim pak kůň bude chodit líp. Tito jezdci se kdysi asi doslechli o kouzelném slůvku "neckreining". Toto anglické slovo spojuje výrazy "otěž" a "krk" a utvrzuje mnohé jezdce v tom, že správný westernový kůň se ohýbá jen podle tlaku otěže na krk.
Jenže westernový kůň, stejně jako kterýkoli jiný kůň, se ohýbá (nebo dělá cokoli jiného) díky působení pomůcek nohou, sedu a otěží současně. Můžete rukou s otěžemi jezdit po "koleji" před hruškou sedla jak daleko chcete, jediné čeho dosáhnete je to, že se na koni úplně zkřivíte, vypadnete z rovnováhy. Tím vypadne z rovnováhy i kůň, vystrčí nos ven z obratu, zlomí krk hned za kohoutkem a po vnější pleci vám uteče.
Pokud učíte neckreining mladého koně, nebo přeškolujete staršího koně, vždycky používejte lomené udidlo. To vám umožňuje nezávislou kontrolu obou koutků huby koně. Když zatáhnete za jednu otěž u páky, automaticky se pohne i její druhé rameno. Také si pamatujte, že mladého koně nebo obtížného koně musíte působení otěže přes krk učit pozvolna - v opačném případě zkřiví krk, ztuhnou v něm a dělají si, co chtějí.
Při tréninku se sami sebe znovu a znovu ptejte, jestli je vaše ruka "dobrá". Dokonalé pomůcky jsou neviditelné, vaše ruce by měly vypadat, že se téměř nehýbají. Samozřejmě, jemná ruka je dar od Pánaboha, ale hodně lze vylepšit cvičením. Pokud máte možnost, dopřejte si alespoň někdy jízdu na koni, na kterém si můžete dovolit mít jemnou ruku. Na koni s plechovou hubou si jemnou ruku těžko vytrénujete.
Chcete vědět jestli máte jemnou ruku? Tady je několik vyzkoušených postupů:
  1. Vezměte si při ježdění ve všech chodech sklenici vody, vyzkoušejte i obraty a kruhy. Máte-li uspěchanou a tvrdou ruku, budete pravděpodobně mokří vy i kůň.
  2. Připevněte otěže k udidlu provázkem nebo několika žíněmi, jako to dělávali staří vaqueros. Dokážete-li jezdit bez přetržení provázku nebo žíní, máte jemnou ruku a váš kůň jemnou hubu. Zkoušejte to ovšem jen na bezpečném místě a s klidným koněm. Jestli se vám žíně přetrhnou v kroku nebo klusu, nemusíte ani cválat.
  3. Toto cvičení vám pomůže vylepšit cit pro zacházení s otěžemi a ani k němu nepotřebujete koně: Můžete to zkoušet doma u televize. Dejte si před sebe židli, sedátkem k sobě a na opěradlo pověste uzdečku, jako by to byla hlava koně. Udidlo leží na sedátku. U takto "naužděné" židle přitahujte a povolujte otěže, aniž by vám uzdečka nebo udidlo spadly. Je to velice užitečné cvičení hlavně pro ty, kdy jezdí s nespojenými otěžemi.
Pokud jste začínali s klasickým anglickým ježděním, je pochopitelné, že se budete s westernovým držením otěží chvilku trápit. To je ale pořád lepší než "obohacovat" westernové ježdění o způsob držení otěží, který známe z klasického anglického stylu. To prostě nemá s westernovým ježděním co dělat a na první pohled odhaluje buď amatéra, který si hraje na kovboje, nebo jezdce, který je líný se učit něco, co mu zrovna nejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama