western 2

10. března 2007 v 13:33 |  důležité okolo koní
Bez hlubokého, pevného sedu nikdy nedokážete mít klidnou horní polovinu těla a ruce a bez klidné ruky nikdy nedokážete jezdit v souladu s koněm.
Správný sed znamená sedět přesně uprostřed sedla, nezatěžovat jednu stranu víc než druhou. Přitom ale nesmíte sedět jako oživlá mrtvola - vaše sedací svaly musí být živé a pružné, abyste dokázali sladit svůj pohyb s pohybem koně. V opačném případě při každém došlápnutí nadskočíte a ježdění pro vás nebude žádným potěšením.
Břicho, záda a ramena by měla být rovná. Rovná ramena vám pomáhají sedět uprostřed koně. Pokud se jedno rameno sklání, budete se celí otáčet tím směrem a nebudete sedět rovně. Často to bývá rameno ruky, v níž jezdec drží otěže. Když jednou stranou "předbíháte", zatěžujete tak jeden třmen víc, a to může práci vašeho koně ovlivnit. Když třeba vystrkujete levé rameno, více se opíráte do levého třmenu. Aby kůň vyrovnal tento nedostatek rovnováhy, uhne zádí doprava a bude muset snížit levou plec a zvednout pravou. To všechno mu znesnadňuje pohyb a správné provedení takových cviků, jako je letmý přeskok apod.
Kyčle by měly být na imaginární přímce s vašimi rameny. Ramena by měla být při pohledu zezadu rovná - nesmí být jedno níž a jedno výš. Hlavu držíme zpříma, na kolmici vedoucí hlavou, středem zad mezi lopatkami, středem sedla, až ke kořeni ocasu koně.
Hodně jezdců je křivých a dlouhá léta si toho nevšimli, jen se diví, že kůň na jednu ruku dělá všechno líp než na druhou. Snaží se koně různě napravovat, ovšem s malým úspěchem, protože první nápravu by měli provést především u sebe.
Držení hlavy ve srovnání s držením nohou nebo rukou není tak důležité, ale váš vzhled může dost výrazně ovlivnit. Měli byste ji držet zpříma, nenaklánět ji na stranu, dívat se přímo před sebe a ne do země, koni do krku nebo stranou. Když se díváte dolů, nemůžete vidět, kam vlastně jedete a vaše kruhy budou šišaté a run-down křivý, neodhadnete vzdálenosti. Navíc si může rozhodčí myslet, že něco není v pořádku. Těkání pohledem nahoru a dolů může také ovlivnit vaši rovnováhu, protože při pohledu dolů se vám krk zdá nehybný a při pohledu před sebe se začne včechno kolem hýbat.
Dobrý sed je důležitý při každé práci, nejen před rozhodčím na závodech. Správný sed snižuje riziko poškození hřbetu koně. Mnozí jezdci na stezce nebo na vyjížďce přehazují nohu kolem hrušky, aby si ulevili od stuhlosti nebo bolesti. Neuvědomují si přitom, že mohou koni působit bolest, protože zesilují tlak na určitou část hřbetu.
Správný sed musí splňovat dva základní požadavky: bezpečnost a účinnost.
Pokud nesedíte na koni správně, je to vždycky na úkor účinnosti, což lze ovšem u začátečníka tolerovat. Takovou chybou je trup v mírném záklonu, kdy třeba ještě nemáte dost síly nebo citu pro to, abyste jezdili s pohybem koně. Je proto bezpečnější jezdit za pohybem koně, čímž se také zvýší cit pro kmih, než jezdit před pohybem koně. Předkloněný trup signalizuje nejistého jezdce a mimo to, že takový sed není účinný, není ani bezpečný - proto pozor na to! V předklonu máte tendenci se dívat pod sebe a v případě, že kůň prudce uhne, nebo zastaví, můžete velice snadno vystoupit.
Všechno se dá naučit a tedy i dobrý sed. Existuje několik cvičení, která vám pomohou při hledání správného sedu, zlepšování rovnováhy a zároveň i zlepšování tvz. "timingu" - načasování pomůcek. Potřebujete k tomu jen někoho, kdo vás bude lonžovat, protože při většině těchto cviků nemůžete držet otěže v ruce.
  1. Složte ruce na prsou, pobídněte koně do klusu a zůstaňte stát ve třmenech, dokud nenapočítáte do 10, pak si na 10 dob sedněte, pak se zvedněte na 9 dob, sedněte na 9 dob, zvedněte na 8, sedněte na 8 … dokud nebudete vysedat co dva kroky. Pak to zkuste celé bez třmenů.
    Kdykoli dosednete do sedla na požadovanou dobu, postrčte koně sedacími kostmi dopředu. Tímto cvičením si jednak zlepšujete rovnováhu a rytmus s koněm, což je pro dobrý sed naprosto nepostradatelné a jednak vám pobízení při dosednutí umožňuje zlepšit ovladatelnost koně. Jezdec, který to neumí, se bude v sedle předklánět, ale to koni nic neříká, protože horní polovina trupu s ním není v kontaktu. Navíc, když se předkloníte, posunou se vám nohy dozadu, dostanete se před pohyb koně a kůň obvykle ztratí kmih.
  2. Opět na lonži naklusejte. Upažte a spolu s rytmem koně se otáčejte vlevo a vpravo. Když cítíte, že jde pravá přední dolů, otočíte se doprava tak, že se díváte 90° od směru jízdy doprava. Když došlapuje levá přední, díváte se o 90° doleva.
    Až to budete zvládat dobře se třmeny, zkuste to bez nich. Kromě toho, že si tak zlepšíte rovnováhu a timing, naučí vás tento cvik sedět uprostřed koně, protože pokud se nakláníte víc na jednu stranu, nemůžete se dost dobře otočit bez nebezpečí, že vypadnete. Navíc si tímto cvikem posilujete svalstvo hrudní a krční páteře.
  3. S nohama ve třmenech dejte ve cvalu ruce za hlavu. Cváláte-li na levou ruku, natočte se dopředu levým ramenem a zpět, tak jak se dopředu a zpět pohybuje levá plec koně. Totéž proveďte ve cvalu na pravou ruku. Tento cvik rozvíjí cit pro rytmus a timing.
  4. Tento cvik se provádí v klusu s nohama ve třmenech a s upaženými pažemi. Kroužíte pažemi v malých kruzích do rytmu klusu. Jde-li kůň na levou ruku, začnete kruh tehdy, když cítíte, že se pravá přední zvedá ze země. Je to tentýž okamžik, kdy byste se při vysedání zvedali ze sedla. Tento cvik je dobrý pro celkovou koordinaci pohybů a navíc vás nutí cítit, co pod vámi kůň dělá.
  5. Posledním cvikem je vysedání v klusu s předpaženýma rukama. Hmitejte rukama v rutmu klusu a vašeho vysedání. Když jde levá plec koně dopředu, měli byste zvedat levou ruku.
Pokročilejší jezdci si mohou na spolehlivém koni dovolit mít při lonžování zavázané oči. Je to velmi účinná metoda pro ty jezdce, kteří nedokáží vycítit, co pod nimi kůň dělá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama