Western 1

10. března 2007 v 13:32 |  důležité okolo koní
Možná si řeknete: "Tak tohle se mě netýká - přeskakuju." Samozřejmě, nějak se do sedla dostane každý. Jde jen o to, aby to nějak vypadalo alespoň trochu důstojně, nehledě na to, že by měl být nějaký rozdíl mezi tím, jak nasedáte doma a jak na závodech.
Především pozor na to, že dlouholetý styl nasedání při westernových soutěžích, kdy stál jezdec otočen k zadku koně, už dnes neplatí. Tento postup sice umožňoval jezdci vyvarovat se kopnutí, ale zároveň byl příčinou jiných dvou problémů: jednak jezdec nemohl sledovat předek koně, odkud mohlo přijít kousnutí a navíc se při nasedání špička ve třmenu otočí a rýpne koně do žeber. To ho obvykle pobídne do pohybu, což je před zraky rozhodčího naprosto nepřípustné a ve třídě Western Pleasure by mělo znamenat vyloučení.
Dnešní jezdec by se měl při nasedání dívat na kohoutek koně, protože přitom vidí předek i zadek koně. Levá ruka drží otěže, které nesmějí být moc krátké - pak totiž nutí koně do couvání - ani moc dlouhé - pak nemůžete koni zabránit v nenadálém pohybu. Pravá ruka je položena na hrušce sedla.
Levá noha se vsune do třmenu přímo k podbřišníku tak, aby špička nekopala koně do břicha. Pak se silně odrazíte a nejvíce síly pro nasednutí použijete z pravé ruky. Do sedla se nevytahujeme. Ramena držíme stále zpříma, díváme se před sebe a dáváme pozor, abychom pravou nohou nezavadili o zadek koně. Pravá noha se po dosednutí ihned zasune do třmenu.
Kdo jezdí s nesepnutými otěžemi a nepotřebuje už upravit jejich délku, může hned vyrazit vpřed. Kdo jezdí s romalem a otěžemi, zvedne romal pravou rukou a přehodí ho na pravou stranu (většina pravidel soutěží v USA se shoduje v tom, že u romalu by mezi pravou a levou rukou mělo zůstat asi 40 cm romalu).
Při sesedání je postup opačný: přehoďte romal na levou stranu, položte pravou ruku na hrušku a sesedněte. Otěže přehoďte kolem hrušky a s levou otěží v pravé ruce můžete předstoupit před rozhodčího. U nespojených otěží držíte při sesedání obě otěže v levé ruce.
Co s koněm, který při nasedání nepostojí? Je to problém, který může být doma jen nepříjemný, ale na soutěži vás stojí body. V mnoha případech je vinen jezdec, který ihned po nasednutí dovolí koni jít dopředu. Takový kůň pak prostě přestane čekat, až jezdec dosedne. A úplně nejhorší je, když se dá kůň do pohybu, zatímco vy máte jednu nohu ve třmenu a druhou na zemi.
V takovém případě nezbývá, než dát koně do malého výběhu nebo boxu a několikrát denně nasedat a sesedat. Když kůň jen pomyslí na to, že by se pohnul, zarazte ho, i kdybyste byli už v polovině nasedání. Protože kůň nemá kam uhnout, bude raději stát klidně. Pak to zkoušejte ve větším výběhu, až bude kůň stát jako přibitý. Pokud je třeba, můžete koně zpočátku uvazovat. Pokud kůň při nasedání tancuje, neuhýbejte, dokud nejste skutečně v nebezpečí. Když uskočítě pokaždé, sotva se trochu pohne, jenom v něm utvrzujete jeho zlozvyk.
Když kůň stojí klidně, vždycky ho nechejte po nasednutí nějakou chvíli klidně stát. Naučte ho, že se nesmí pohnout bez pobídky. Také si dejte pozor, abyste ho do pohybu nenutili buď příliš krátkými otěžemi nebo velkou tíhou zboku, když se snažíte vyškrábat se do sedla.
Podle nepsaného pravidla se nasedá z levé strany, ale nikde není psáno, že by váš kůň neměl být zvyklý na nasedání z obou stran. Při stezce nebo při obyčejné vyjížďce se vám to může velice hodit.
Se správným sedem to není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nedbale se klátící kovboj je sice zajímavý ve filmu, ale s westernovým ježděním dnešních dnů toho má spoječného pramálo. Dnes jsou stanovena pravidla, která platí pro klasický westernový sed, a ta se - pochopitelně s výjimkou rychlých soutěží, plných prudkých pohybů - nemění. My máme tu smůlu, že se většinou "přeškolujeme" z anglického sedla na westernové, a proto máme tendenci mít spíš kratší třmeny a držet se koleny. Nebo nastane opačný extrém - westernové sedlo je natolik pohodlné, že se hezky opřeme dozadu, vystrčíme nohy dopředu - a jupííí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama