Voltiž

7. března 2007 v 13:04 |  důležité okolo koní
Voltiž - gmnastika na koni je v současné době jedna z disciplín jezdeckého sportu. Voltiž se doporučuje především v rámci léčebně pedagogického ježděni,které je určené hlavně pro děti s poruchami chování nebo jinými psychickými problémy, ale s dobrou fyzickou kondicí. Příznivé účinky voltiže se u těchto dětí připisuji jednak působení koně jako terapeuta vzbuzujícího patřičný respekt,jednak nezbytné spolupráci děti cvičících ve skupině, protože si navzájem na koně vedeného cvičitelem na lonži musejí pomáhat a je nutné, aby si pomáhaly i při cvičeni na koni, zvláště když cvičí ve dvojicích. Paravoltiž je shodná s voltiží, ale je pod zdravotním dozorem. Příprava cvičenců je vedena fyzioterapeutem a sledovaná lékařem. Paravoltiž představuje jednu z disciplín sportovního ježdění,je rehabilitační metodou, která díky velké motmaci cvičenců vede ve většině případů k výraznému rozvoji pohybových dovedností.
Když se řekne voltiž, ne každý hned ví, o co se jedná. Tato soutěžní disciplína je pro každého jezdce velice důležitá a vůbec není na škodu, voltiž jezdit a tím získat lepší rovnováhu v sedle. Pokud někdo opravdu netuší, co to voltiž je, tak se to pokusím vysvětlit velice zjednodušeně, a to tak, že voltiž je vlastně gymnastika na neosedlaném koni. Kůň vždy pracuje na levou ruku ve cvalu v kruhu o minimálním průměru 13 m. Aby mohl jezdec provádět různé cviky a figury na tomto neosedlaném koni, musí mít kůň postrojen do speciální výstroje, kterou nevidíme nikde jinde, možná by se daly některé části přirovnat k lonžovací výstroji koně.

POSTROJE
voltižní obřišník
Voltižní obřišník vybaven dvěma záchytnými oblouky (madly), pro to, aby se jezdec například při obratech mohl přidržovat. Pod voltižní obřišník se klade dečka, aby se neodřel hřbet koně.Po jeho straně je kožená smyčka, která někdy zastává funkci třmenu. Zde je popis tohoto obřišníku.

vyvazovací otěže s gumovým kroužkem
Vyvazovací otěže se upevňují k obřišníku a zamezují koni zvednout hlavu, což by způsobilo vyklenutí hřbetu a nevzhlednost pohybů koně.
Pokud si chcete prohlédnout popis kompletní voltižní postroj, klikněte zde.
SOUTĚŽE
Ve voltiži existuje několik druhů soutěží. Jedna z nich je voltiž ve družstvech (max. 12 členů). Družstvo se skládá z 8 členů, 1 koně, 1 vodiče a 1 náhradního jezdce jednotlivcích nebo dvojicích.
Rozhodčí známkují soutěžící stupnicí od 1 do 10 stejně jako v drezuře.
I ve voltiži můžou cvičit na koních i jezdci s různými tělesnými nebo duševními postiženími. V tom případě se voltiži říká paravoltiž.
Když se řekne voltiž, ne každý hned ví, o co se jedná. Tato soutěžní disciplína je pro každého jezdce velice důležitá a vůbec není na škodu, voltiž jezdit a tím získat lepší rovnováhu v sedle. Pokud někdo opravdu netuší, co to voltiž je, tak se to pokusím vysvětlit velice zjednodušeně, a to tak, že voltiž je vlastně gymnastika na neosedlaném koni.
Kůň vždy pracuje na levou ruku ve cvalu v kruhu o minimálním průměru 13 m. Aby mohl jezdec provádět různé cviky a figury na tomto neosedlaném koni, musí mít kůň postrojen do speciální výstroje, kterou nevidíme nikde jinde, možná by se daly některé části přirovnat k lonžovací výstroji koně.POSTROJE
voltižní obřišník
- Voltižní obřišník vybaven dvěma záchytnými oblouky (madly), pro to, aby se jezdec například při obratech mohl přidržovat. Pod voltižní obřišník se klade dečka, aby se neodřel hřbet koně.Po jeho straně je kožená smyčka, která někdy zastává funkci třmenu. Zde je popis tohoto obřišníku.

vyvazovací otěže s gumovým kroužkem
- Vyvazovací otěže se upevňují k obřišníku a zamezují koni zvednout hlavu, což by způsobilo vyklenutí hřbetu a nevzhlednost pohybů koně.
Pokud si chcete prohlédnout popis kompletní voltižní postroj, klikněte zde.
SOUTĚŽE
- Ve voltiži existuje několik druhů soutěží. Jedna z nich je voltiž ve družstvech (max. 12 členů). Družstvo se skládá z 8 členů, 1 koně, 1 vodiče a 1 náhradního jezdce jednotlivcích nebo dvojicích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama