Včela medonosná(Apis mellifera nebo mellifica L.)

10. března 2007 v 13:26
Včela medonosná(Apis mellifera nebo mellifica L.)
je z hlediska systematiky samostatným druhem, který náleží do rodu včel, čeledi včelovitých, řádu blanokřídlých, třídy hmyzu a kmene členovců.
Nejbližšími příbuznými včely medonosné jsou tři zbývající druhy rodu včel: včela indická (Apis indica Fabr. nebo také Apis cerana Fabr.), včela květná (Apis florea Fabr.) a včela zlatá (Apis dorsata Fabr.). Všechny žijí v jihovýchodní Asii, například v Indii, Japonsku, Číně, Koreji, Pákistánu.
Způsobem života je včele medonosné nejpodobnější včela indická. Je o něco drobnější než včela medonosná, zakládá hnízda v dutinách na více plástech. Chová se v úlech, ovšem její výnosy nedosahují zdaleka úrovně včely medonosné.
VČELA ZLATÁ a VČELA KVĚTNÁ
jsou podstatně primitivnější. Stavějí pouze jediný plást ve volném prostoru, nejčastěji například v koruně stromu. Při předávání informací o směru zdroje snůšky musí totiž vidět volnou oblohu. v případě, že skončí snůška na daném místě, opustí plást a odletí, přičemž dovedou překonat značné vzdálenosti. V místě, kde najdou znovu potravu, postaví nový plást. Tyto přelety se označují termínem hladové roje. Včela zlatá je největší včela - dělnice dosahují délky až 19 mm, naopak včela květná je velmi drobná - dělnice měří jen 9 mm. Velikosti dělnic odpovídají i velikosti buněk a celého plástu. plást včely zlaté může dosáhnout délka až 3 m a šířky více než 1 m.
VČELY SAMOTÁŘSKÉ a ČMELÁCI
jsou včele medonosné již mnohem vzdálenější. Patří do společné čeledi včelovitých, která zahrnuje okolo 12 tisíc popsaných druhů, živících se stejně jako naše včela medonosná nektarem a pylem rostlin. Řadu druhů řadíme mezi významné opylovatelné hmyzosnubných rostlin, u nás zejména Vojtěšky a jetele lučního. Včely samotářské nevytvářejí společenství; jejich samičky zakládají hnízda, ve kterých je většinou jen jedna buňka. Samička do ní nejprve nanese zásoby pylu a nektaru a teprve potom na ně položí vajíčko. Zpravidla ani nečeká, až se potomek vylíhne. čmeláci tvoří jakýsi přechod mezi samotářskými a společenskými včelami - vytvářejí dočasné kolonie. přezimují jen oplozené samičky, které na jaře zakládají hnízda. Larvy prvních generací dělnic musí samička sama vyživit. Dělnice jsou menší a neplodné. Teprve v pozdějších generacích se objevují plnohodnotné samice a také samci. Na podzim se hnízdo rozpadne a přezimují individuálně opět jen oplozené samice.
Včela je hmyz s dokonalou proměnou, to znamená, že se z vajíčka vylíhne larva, ta se zakuklí a z kukly se vylíhne již dokonalý hmyz. Zákonitosti vývoje i vývinu jsou známy do podrobností.
Období vajíčka :
vajíčko je tyčinkovitá buňka dlouhá 1-2 mm. Pečují-li včely o vajíčka hned po jejich nakladení, vylíhnou se několik hodin před uplynutím 3 dnů larvy. Zůstane-li některé vajíčko nepovšimnuto, jeho vývoj se zdrží. K vývoji larvy z vajíčka je třeba kromě
Období larvy:
larva leží na dně buňky. První tři dny období larvy jsou všichni budoucí členové včelstva stejně živeni. Dostávají odměšek hltanových žláz kojiček. Čtvrtý den dostává larva včelí s trubčí potravu. Larva roste tak rychle, že se 5krát svlékne a "košilku" zanechá v buňce.
Nymfa:
tak se nazývá larva po svém vzpřímení, než zapřede. Po zapředení larva znehybní a po šestém svlečení se změní v kuklu.
Období kukly:
kukla leží naznak a lze na ní již rozeznat, který člen včelstva z ní bude. Jednotlivá ústrojí jsou již rozeznatelná. Kukla se začíná hýbat a bílá barva se mění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petr sedláček petr sedláček | 26. února 2008 v 13:26 | Reagovat

nic moc protože tam ne máte tam jak dlouho se dožívá královna

2 STEFANIE STEFANIE | E-mail | 9. března 2008 v 12:37 | Reagovat

Ctela bych vedet proc vcely medonosne ubivaji.Takze nic moc.

3 ttererosek ttererosek | 26. března 2008 v 10:59 | Reagovat

nic moc nemas ady nic uzitecnyho a kralovne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :-(

4 medvídek medvídek | 17. dubna 2008 v 16:03 | Reagovat

nic moc viděla jsem lepší!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5 kamilka kamilka | 5. května 2008 v 15:08 | Reagovat

no nic moc!!!!!je u nuda

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama