Sýkora koňadra - Parus major

7. března 2007 v 13:17 |  ptáci v okolí
Sýkora koňadra - Parus major
[ fauna - zvířata ]
Nejrozšířenější a největší sýkora žíjící u nás.


třída
ptáci - Aves
řád
pěvci - Passeriformes
čeleď
sýkorovití - Paridae
rod
sýkora - parus
druh
sýkora koňadta - Parus major
Vzhled
Na černé hlavě tohoto krásného ptáka se vyjímají dva bílé půlměsíce. Nad nimi jsou malá nevýrazná očka a černý zobák. Hruď a břicho má tento druh sýkory žluté, na zádech žlutá přechází v zelenavou. Letky a ocas jsou modro-bílé s černými proužkami.
Rozšíření
Jak bylo řečeno v úvodu, sýkora koňadra je naším nejrozšířenějším druhem sýkory. Vyskytuje ve všech lesích po celé Evropě a velmi často v blízkosti člověka - hlavně v zimě, kdy ji často můžeme spatřit na krmítkách.
Způsob života a potrava
Při hledání hmyzu a semen se velmi obratně pohybuje ve větvích i na zemi. Málokdy ji uvidíme chviličku postát na jednom místě. Stále někde poletuje nebo poskakuje. S chutí bez větších problémů prolézá kdejaké díry a skuliny. Naproti tomu, sýkora je dost neobratný letec a proto nelétá daleko. Jedná se o velmi bázlivého ptáka, takže pokud ho chcete pozorovat na krmítku, je nutné se chovat velmi tiše a stát bez hnutí.
Její oblíbenou lahůdkou kromě hmyzu a zrní jsou různé larvy, vajíčka, ovocné plody a další. Svou kořist dokáže získavat i podobným způsobem jako datlové, čili klepáním zobákem a odloupáváním kůry.
Rozmnožování
Své hnízdo si sýkora zakládá jak nízko nad zemí, tak i vysoko ve větvích. Vždy však v dutině. Sýkorčí hnízda nejsou příliš úhledná. Jako podklad poslouží suchá stébla, mech či kořínky. Vlastní hnízdo je pak z chlupů, vlny či peří. Do připraveného hnízda snese samička 7 - 14 vajec, která jsou zdobena rezavými až načervenalými skvrnami. Po 10 - 14 dnech se líhnou mláďata, ta zůstávají na hnízdě dalších 15 - 22 dní. Tento druh patří mezi ty, které jsou charakteristické velkou péčí o potomstvo. Na vejcích sedí střídavě samice i samec. Oba pak doprovázejí mladé ještě dlohou dobu po vylíhnutí.
Ochrana
není zvlášť legislativně chráněn
český název
Sýkora koňadra
latinský název
Parus major
hlavní znaky
žlutá hruť a břicho, bílé půlměsíce na černé hlavě, kovově modré letky s černými proužky
způsob života
v páru
rozšíření ČR
celá
potrava
hmyz, vajíčka, semena, plody, larvy...
doba sezení na vejcích
10-14 dní
počet mláďat
7 - 14
ochrana
není
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama