Šťavel - Oxalis

7. března 2007 v 13:26 |  rostliny v okolí
Šťavel - Oxalis
[ flóra - rostliny ]
Jeden původní a 6 nepůvodních druhů tohoto rodu se vyskytuje v ČR z celkového počtu až 800 taxonů rodu na světě. Barva květů bývá bílá, žlutá i fialová.


třída
dvouděložné - Magniliopsida
řád
kakostotvaré - Geraniales
čeleď
šťavelovité - Oxalidaeae
rod
šťavel (angl. woodsorrel) - Oxalis
Tím původním a nejznámějším je šťavel kyselý (Oxalis acetosella). Vyskytuje se od 300 m.n.m. až po subalpín. Roste ve stinnějších humózních lesích po celé republice. Jeho jemné bílé nebo narůžovělé květy můžeme vidět v dubnu či květnu. Šťavel své květy otvírá jen v teplých hodinách, jinak zůstávají skryty pod listy před nepřízněmi počasí.
Zajímavostí je vysoký obsah kyseliny šťavelové (oxalové) v listech rostliny. Lze v nich nalézt 1,25% roztok. Malé děti, pochutnávající si na svěže kyselých listech, musí dodržovat určitou míru, jinak hrozí poškození ledvin, a dokonce i smrt. Smrtelná dávka čisté kyseliny oxalové je 4-5 gramů, což by znamenalo téměř půl kila listů :-).
Zajímavé taxony rodu Oxalis jsou žlutokvěté plevelné druhy. Patří mezi ně šťavel růžkatý (O. corniculata), šťavel prérijní (O. dillenii) a šťavel evropský (O. fontana). Jsou to ještě relativně hojné druhy. I po odkvětu je poznáte podle válcovité tobolky, která se otevírá 5 chlopněmi a vystřeluje zralá semena do okolí (jako netýkavka).

Chtěl bych uvést i tři málo známé druhy, které popisuje klíč. K nim jsem navíc získal zajímavé fotky, jaké na českém webu asi neseženete.
Prvním je šťavel cibulkatý (O. debilis), který má nádherné fialové květy. Původní je v tropické Americe a kvete od jara až do podzimu. U nás se šíří jen se sadbou ve sklenících, objevuje se zřídka. Má postranní rozmnožovací cibulky přisedlé k mateřské cibuli.
Další je šťavel širolistý (O. latifolia). Od š. cibulkatého se liší tím, že jeho výběžky jsou až 4 cm dlouhé - cibule nejsou přiloženy k mateřské rostlině.

Zřídkakdy je možné, že se v ČR objeví šťavel kozí noha (Oxalis per-caprae). V teplých oblastech (je původem z Jižní Afriky) vytváří mohutné porosty. U nás jen sporadicky, literatura mluví o Brně (jakékoliv údaje o výskytu v ČR uvítám).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 texiera texiera | Web | 28. září 2016 v 5:46 | Reagovat

kratky pujcky bez registru :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama