Smetanka (pampeliška) lékařská - Taraxacum officinale

7. března 2007 v 13:28 |  rostliny v okolí
Smetanka (pampeliška) lékařská - Taraxacum officinale
[ flóra - rostliny ]
Tato obecně známá žlutě kvetoucí rostlina je kromě svých jazykovitých květů ve velkém květenství (úbor), známá i svými velkými laločnatými listy.


třída
dvouděložné - Rosopsida
řád
hvězdnicotvaré - Asterales
čeleď
čekankovité - Cichoriaceae Juss.
rod
smetanka (pampeliška) - Taraxacum
druh
smetanka (pampeliška) lékařská - Taraxacum officinale
Charakteristika
Na silném dutém stvolu můžeme napočítat až dvěstě žlutých květů se zahnutými okvětními lístky. Její vejčité, kopinaté různě vykrojené listy vytváří velkou přízemní růžici. V prvním roce vytváří rostlina pouze tuto růžici, nekvete. Kořeny smetanky lékařské sahají velmi hluboko do země (i do hloubky, kde již půda není zoraná) a proto je těžké tuto často plevelnou rostlinu úplně odstranit z místa, kde není žádoucí - třeba ze zahrádky. Hlavně pokud je blízko louka plná těchto rostlin.
Smetanka patří mezi tzv. mléčící rostliny. Určitě se vám už někdy stalo, že jste se potřísnili, nebo si alespoň ušpinili ruce mlékem, které pampeliška při poranění vylučuje, když jste utrhly květ či list této rostliny.
Po odkvětu žlutých polštářů se objeví plody. Nažky s bílým chmýřím, díky kterému dokážou zasemenit i velmi daleko od mateřské rostliny. Rozmnožuje se generativně i vegetativně. Vegetativní množení probíhá pomocí řízků kořene. Nevědomky se velmi často přenese i nářadím. Obvyklejší je však generativní množení. Zralé nažky jsou roznášeny od mateřské rostliny pomocí větru či vody. Tato rostlina dělá vrásky na čele nejen zahrádkářům, ale i zemělcům. Největší hrouzbou je pampeliška pro víceleté pícniny.
Rozšíření
Díky své velké odolnosti se vyskytuje po celé České republice, Evropě, Asii. Zavlečena byla i do severní Ameriky. Můžeme ji najít na vhčích zahradách, loukách, polích, rumištích, mezích ale i u cest.
Ochrana
Není chráněna
Možné užití

Užívá se v lidovém léčitelství při jaterních obtížích a revmatismu. Má mírné močopudné a žlučopudné účinky. Působí pozitivně na metabolismus a i při onemocnění cukrovkou. Výborná je také při chronické únavě. Také působí proti dekradaci kostí a chrupavek. A v neposlední řadě také pomáhá vyvolat menstruaci.
Pro léčebné účely se většinou sbírá kořen. Nejlépe uděláte, když na něj vyrazíte v březnu či dubnu. Ještě před rozkvětem. Důležité je řádné usušení (aby kořen neplesnivěl) a uložení do vhodných nádob, do kterých se nedostanou červi a podobní příživníci, kteří by si na kořenu mohli pochutnat.
Většinou se užívá ve formě odvaru. Na 200 ml stačí jedna čajová lžička rozdrceného kořene. Lze použít i čerstvou šťávu z kořenů.
Kořen pampelišky obsahuje hořčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, tříslovinu, inulin (na podzim až 40%, ale na jaře jen okolo 2%), triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncidy a minerální látky (zejména měď, draslík a mangan), v mladých listech je obsaženo navíc značné množství vitaminu C a kyselina křemičitá, v květech jsou přítomny flavonoidy, karotenoidy, silice aj. Obsah inulínu je největší na podzim, obsah taraxacinu v červenci a září.
Mladé rostliny jsou velmi dobrým krmivem pro domácí hlodavce.
český název
Smetanka (pampeliška) lékařská
latinský název
Taraxacum officinale
hlavní znaky
velký žlutý květ a velké laločnaté listy, které tvoří přízemní růžici
rozšíření
Celá ČR, Evropa i Asie zavlečena i do severní Ameriky
doba květu
IV - VIII
délka života
víceletá
plod (typ)
nažka
ochrana
není chráněna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | 24. dubna 2008 v 18:43 | Reagovat

Ahojky bezva blog moc si mi pomohl/a s referátem díky!!!!

2 monika monika | E-mail | 7. května 2008 v 22:45 | Reagovat

ahoj mocinky děkuji za tyto informace o pampelišce, moc mi pomohly při prezentaci tak díky moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama