Rehek domácí (Phoenicurus ochruros)

10. března 2007 v 13:24 |  ptáci v okolí
Rehek domácí(Phoenicurus ochruros)
je pták o něco málo menší než vrabec domácí, na rozdíl od podobného rehka zahradního je samec celý černý s popelavým kostřcem, má bílé pole na křídlech a rezavý ocas. Samice je šedohnědá s rezavým ocasem a bez bílého pole na křídlech. Mláďata jsou šedavá témeř neskvrnitá. Rehek domácí často vyhledává lidská obydlí, nejčastěji se pohybuje na střechách domů a při tom stále rychle potřepává ocáskem. Lidové názvy: kominíček, čermáček.
Hlas - varování je "huid tek tek", zpěv je jednoduchý, jakoby přiškrcený, skládající se ze čtyř zajíkavých vysokých tónů, sykavky a dalších dvou nebo tří úderů. Ozývá se za stmívání a od častého svítání, někdy i v noci.
Hnízdění - hojně hnízdí v lidských sídlištích, skalách, v horách až po horní hranici lesa. Hnízdí v dubnu až červenci dvakrát ročně. Hnízdo ze stébel a kořínků je umístěno ve skalních škvírách, dutinách, na římsách pod střechami, někdy i uvnitř budov. S oblibou hnízdí ve speciálních budkách (tzv. rehkovnících, či polobudkách), jenž mají otevřenou větší část přední stěny. Hnízdí také u babičky pod kůlňú.
Samice snáší 5 - 7 bílých vajec na kterých sedí sama po dobu asi 12 - 13 dní a o mláďata se poté starají oba rodiče asi 12 - 17 dní.
Potrava - hmyz a bobule.
Rehek domácí je tažný pták, ze zimovišť v Africe se vrací v březnu a odlétá v říjnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 buzerant buzerant | 20. července 2008 v 23:29 | Reagovat

ptaaah

2 Monika Monika | E-mail | 29. října 2008 v 13:29 | Reagovat

Dobrý den, zajímalo by mě, když jsem dnes 29.10.2008, našla samičku Rehka domácího na chodbě domu a vzala ji domů do klece, co teď s ní? Venku by přece nepřežila,vždyť už bude zima.díky Monča

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama