Olše lepkavá - Alnus glutinosa

7. března 2007 v 13:22 |  rostliny v okolí
Olše lepkavá - Alnus glutinosa
[ flóra - rostliny ]
Klasika u břehů vodních toků.


Třída
vyšší dvouděložné - Rosopsida
Řád
břízotvaré - Betulales
Čeleď
břízovité - Betulaceae
Rod
olše - Alnus
Druh
olše lepkavá - Alnus glutinosa
Charakteristika

Na podzim se listnatá Olše vždy rozhodne shodit své listy. Proto ji řadíme, mezi opadavé stromy. Je to strom s kuželovitou korunou, vysoký až 30 m. Borka je černohnědá, dřevo na čerstvém řezu oranžovočervené. Listy jsou střídavé, řapíkaté, okrouhlé a jsou široce vejčitého tvaru. Na špičce tupé, vykrojené, na bázi klínovité a na okraji zubaté. Mladé větvičky jsou lepivé. Jednopohlavné květy se rozvíjí před rašením listů. Samčí květy jsou uspořádány v jehnědách. Jehnědy jsou ve svazku většinou po dvou až pěti. Bývají štíhlé a až 12 cm dlouhé a mají hnědou barvu. Samičí květy tvoří též jehnědy. Od samčích je poznáme především díky odlišné barvě, která je nafialovělá. Jsou menší. V době své zralosti vytvářejí typické šištice vytrvávající na stromě obvykle až do jara příštího roku. Zajímavostí je, že na podzim listy nežloutnou ani jinak se nezbarvují, ale opadávají zelené. Plodem jsou ploché nažky, které se nacházejí v ,po uzrání, černohnědých zdřevnatělých šišticích.. Přibližná doba květu je od března až do dubna. Produkce pylu je značná, patří k alergologicky významným dřevinám. Dožívá se asi 200 let.
Rozšíření
Typickými stanovišti pro olše lepkavé jsou vlhké až bahnité půdy v lužních lesích, na přezích vodních ploch, v bažinách a podobně. V České republice se nachází hojně. Neroste jen u nás, ale také ji nalezneme v celé Evropě, převážně na východě po západní Sibiř a Kavkaz. V Africe ji můžeme spatřit pouze na jihu a na severu.
Uplatnění a využití

Krajinotvorná dřevina, jak už jsem řekla se vyskytuje zvláště na březích vodních toků, kde spolu s dalšími keři a stromy plní zpevňující funkci. Mohou se jí osazovat i průmyslové oblasti, poněvadž docela dobře snáší znečištěné ovzduší. Lidé tento druh vysazují jak na svých zahradách, tak v parcích. Olšové dřevo má široké využití v nábytkářství a umění. V minulosti se často používala na stavbu mostů, splavů aj. Protože v celku rychle roste, je výborná rostlina společně s topolem a vrbou na výrobu pilinových briket a drtí. Zkvalitňuje půdu.
Nasbírané a usušené listy olše lepkavé, hlavně na jaře pomáhají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Olšová kůra se používala na vyčinění kůží. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, působí hojivě na rozpraskané bradavky kojících matek.
Český název
Olše lepkavá
Latinský název
Alnus glutinosa
Rozšíření v ČR
Vlhká místa, od nížin až do hor ( do 900 m n. m.)
Rozšíření ve světě
Evropa, jižní a severní Afrika, Sibiř, Kavkaz
Doba květu
březen - duben
Plod
Nažka
Výška stromu
30 m
Borka
Černohnědá, oranžovohnědá
Délka života
200 let


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama