Okoun

7. března 2007 v 13:07

Okoun

Popis: Jeho tělo je vysoké, výška vyklenutí hřbetu značně kolísá podle jednotlivých biotopů. Na klínovité hlavě jsou velké oči, koncová ozubená ústa, skřele jsou ukončeny velkým trnem. Uspořádání a postavení ploutví je typické pro čeleď okounovitých. Na konci první hřbetní ploutve je charakteristická černá skvrna. V postranní čáře, probíhající blízko pod linií hřbetu, bývá 55 - 77 šupin.
Biologie: Okoun říční žije v tekoucích i ve stojatých vodách a je značně přizpůsobivý. Zdržuje se v hejnech a pouze největší jedinci žijí samotářsky. Je velmi žravý. Menší jedinci se živí převážně zooplanktonem a v podstatě vším živým ve vodě, vetší jedinci jsou dravci.Živí se výlučně menšími rybkami, včetně vlastního potomstva. Okoun říční je středně věká ryba, dožívající se 15 - 20 let, průměrný věk je 5 - 7 roků. Roste poměrně pomalu, zejména při přemnožení, kdy má nedostatek potravy. V našich podmínkách dorůstá délky až 510 mm a hmotnosti 4 - 5 kg. Pohlavně dospívá okoun říční v 1. až 3. roce života; s postupujícím věkem převažují v populacích samice nad samci. Třese v dubnu a květnu, někdy i v červnu, při teplotě vody 8 - 20 °C. Vytřené jikry ukládají samice v pásech 1 - 2 m dlouhých na ponořené vodní rostliny, křoviny, větve a kmeny. Na 1 kg hmotnosti samic připadá 80 - 250 tisíc jiker. Vývoj oplozených jiker trvá 14 - 17 dní.
Význam: V našich vodách je okoun říční významným druhem. Ročně se vyloví na udici 60 - 90 tun této ryby, jeho zásoby by však umožňovaly ještě mnohem vyšší výlovek. Okoun říční je oblíbeným objektem sportovního rybolovu.
Lov: Nejčastěji se loví na živou rybičku nebo také na "žížalu", na plavanou a na položenou. Lov okounů, zejména v podzimních měsících na malé rybičky, si řada rybářů nenechá ujít. Úspěšné bývá i vláčení na třpytku či mrtvou rybičku. Má velmi chutné a kvalitní maso, potíže však činí škrabání šupin.
Náčiní: Prut normální a lehčí, vlasec o tloušťce 0,20 - 0,25, háčky 5 - 1/0, dobře vyvážený splávek, souudicoví, muškové nástavce a vybavení pro přívlač, pilkery, strímry, ale i woblery.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama