Modřín opadavý - Larix decidua

7. března 2007 v 13:22 |  rostliny v okolí
Modřín opadavý - Larix decidua
[ flóra - rostliny ]
Modřín opadavý je evropského původu. Proto je také jeho alternativní název Modřín evropský. Protože má jehlice, tak musí patřit jedině do třídy jehličnanů. Zajímavý je ale tím, že na zimu opadává.


Třída
jehličnany - Pinopsida
Řád
borovicotvaré - Pinales
Čeleď
borovicovité - Pinaceae
Rod
modřín - Larix
Druh
modřín opadavý - Larix decidua
Charakteristika

Už jsem tady naznačila, že patří mezi opadavé stromy. Dorůstají do výšky až 50 m. Stromek vyrůstá z kůlovitého hlavního kořene, který potom zakrní a je nahrazen větvenými postranními kořeny. Kmen dospělého stromu má v průměru cca 1,5 m. Koruna stromu je štíhle kuželovitá. Větve vodorovně odstávají a koncové větvičky jsou převislé, tenké. Hluboce rozpraskaná bývá tlustá borka. Její barva je šedo - až červenohnědá. Listy jsou tedy jehlicovité, světle zeleného zbarvení. 3 cm dlouhé jehlice se obvykle vyskytují ve svazečcích po 30ti až 40ti. Na podzim mívají žluté zabarvení a jak už jsem řekla, opadávají. Tzv. nepravé květy, které jsou typické pro nahosemenné rostliny, raší společně s jehlicemi anebo o trošku dříve. Samčí žluté šištice jsou velké 5 až 10 mm. Samičí červené šištice jsou 1 až 2 cm velké. Šištice bývají jednopohlavné. Raší od března do dubna. Šišky mají hnědou barvu, dlouhé až čtyři centimetry, semenné šupiny na okraji rovné. Tyto šišky nepatří mezi ty, které po vysemenění hned padají na zem. Dozrávají na podzim, ale na stromě zůstávají následující dva dokonce i tři roky. Jako mnoho rostoucích stromů poskytuje potravu pro naše ptáky. Modřín se dožívá více jak 70 let.
Rozšíření
Jeho stanoviště bývá na plném slunci, na hlinité, vápenité půdě. Také roste na kamenitých, hlubších a mírně vlhkých půdách. Původně byl považován za horský strom. Původní rozšíření u nás bylo především od Hrubého Jeseníku na východ. od tamtud se dostal do velé Čr. Uplatňuje se i jako okrasný strom v parcích nebo zahradách.
Užití

Protože modřínové dřevo je docela tvrdé, užívá se ve stavebnictví a v nábytkářství. Z modřínových pryskyřic se vyráběl tzv. benátský terpentýn. Toho se užívá především k léčení kožních nemocí. Samozřejmě také vypadá velmi pěkně i jako živý plot.
Výtažky z modřínu opadavého mají mimořádné účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrálně nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. V budoucnu by se mohly pomocí látek obsažených v modřínech léčit dosud neléčitelné choroby. Při užívání výtažků je vždy nutné před vlastním užíváním zařadit skleničku břízy, která slouží jako přípravný drenážní prostředek pro vlastní léčbu. Současně přitom čistí tělo.
Český název
Modřín opadavý
Latinský název
Larix decidua
Rozšíření v ČR
celá ČR
Rozšíření ve světě
Střední Evropa (Alpy)
Doba květu
březen - duben
Květy
nepravé květy - šištice
Plod
nažka
Výška stromu
20 - 50 m
Průměr koruny
16 m
Obvod kmene
2,56 m
Borka
šedohnědá, červenohnědá
Délka života
přes 70 let


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama