Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L

7. března 2007 v 13:27 |  rostliny v okolí
Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L
[ flóra - rostliny ]
Pokud někde v přírodě najdete tuto droboučkou léčivku, utrhněte si kousíček a promněte ho v ruce. Ucítíte příjemnou vůni rostlinky, která už pomohla vyléčit spoustu nemocí.


třída
dvouděložné - Rosopsida
řád
hluchavkokvěté - Lamiales
čeleď
hluchavkovité - Lamiaceae
rod
mateřídouška - Thymus
druh
mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L.
Charakteristika
Z kuchyně ji známe pod názvem Tymián. Mateřídouška obecná je souborný název pro všechny druhy a poddruhy této rostliny rostoucí u nás. Tyto druhy a podruhy jsou od sebe poměrně špatně rozeznatelné a navíc se mezi sebou kříží.
Je to drobná fialově kvetoucí léčivá bylina s jemnou vůní. Pokud jí na určitém místě roste více, tvoří krásné koberce podobné vřesu. Plazivá lodyha bývá až 30 cm vysoká a většinou u země dřevnatí. Květy jsou uspořádany do hlavatého květenství. Listy má lysé i chlupaté. Z rubu pouze hladké. Tvarově se značně liší. Někde narazíme na mateřídoučku s podlouhlými listy a jinde zase mají listy kulatějí tvar.
Rozšíření
Vyskytuje se i v nadmořských výškách alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích. U nás se vyskytuje hlavně na Hrubém Jeseníku.
Ochrana
Mateřídoušky v naší přírodě velmi ubívá, ale zatím není chráněna.
Možné užití
Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Velmi dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a na špatně se hojící rány. Je doporučována i při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.
Pro léčebné účely se používá vrchní nezdřevnatělá část nati. Při sběru není nutné zkoumat o jský druh se jedná pro jéčebné účely se hodí všechny. Je lépe ji stříhat, abychom přeešli poničení porostu a aby se nám do směsi nedostali nežádoucí příměsi z okolního porostu. Ke sběru je nevhodná již překvetlá rostlina, která má již málo listů a méně účinných látek.
Obsahuje velké množství silice, dále třísloviny, flavonoidy, saponiny a spoustu dalších látek. Mnonožství silice závisí na nadmožské výšce a teplotě prostředí. Obecně platí, že čím vyšší nadmořská výška a nižší teplota, tím je množství silice nižší.
český název
Mateřídouška obecná
latinský název
Thymus vulgaris L
hlavní znaky
hlavové květenství fialkových květů, specifická vůně, pnoucí se lodyha
rozšíření
Místy po celé ČR a v Evropě
doba květu
V - IX
délka života
trvalka
půda
vydrží i na kameni podobně jako vřes
ochrana
není chráněn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama