Lípa srdčitá (malolistá) - Tilia cordata

7. března 2007 v 13:28 |  rostliny v okolí
Lípa srdčitá (malolistá) - Tilia cordata
[ flóra - rostliny ]
Lípa, náš národní strom, patří mezi listnaté opadavé stromy. Většinou se jedná o velmi statné, urostlé stromy, vysoké až 30 m nebo příležitostně i více. Vyznačují se vysoko klenutou, upravenou korunou.


třída
dvouděložné - Rosopsida
řád
slézotvaré - Malvales
Čeleď
lípovité - Tiliaceae
rod
lípa - tilia
druh
lípa srdčitá - Tilia cordata (Mill.)
Charakteristika
Lípa, náš národní strom. Tento titul získala patrně díky kvalitě svého dřeva. Lipové dřevo provázelo a ještě stále provází naše životy. Dříve se z něj vyráběly velmi kvalitní hudební nástroje, nábytek...
Podle pověsti právě lípy osídlovali spravedliví a dobří duchové. Lidé je pak vyhledávali, aby se pod nimi schovali před bouřkou, v domění, že do nich díky dobrým duchům neuhodí blesk.
Lípa patří mezi listnaté opadavé stromy. většinou se jedná o velmi statné, urostlé stromy, vysoké až 30 m nebo příležitostně i více. Vyznačují se vysoko klenutou, upravenou korunou.

Na větvích jsou listy střídavě posazené. Mají srdčitý tvar a zřetelné je jejich ozubení na obryse. Na lícové straně jsou tmavozlené a lesklé, z rubu modrozelené. U paždích můžeme pozorovat rezavé ochlupení.
Na jaře se objeví vejcovité, černohnědé pupeny. V červnu či červenci můžeme vidět lípy kvést. Celé latovité květenství žlutavě bílých květů s výraznými tyčinkami je srostlé s podpůrným listem. Lípa je významnou medonosnou rostlinou. Včelky to dobře vědí a tak jsou lípy v době květu jimi doslova obaleny. Nepříliš známým plodem lípy je oříšek.
Rozšíření
Tato typická středoevropská dřevina se vyskytuje po celém našem území. Časté jsou uměle vysazované aleje lip. Je také stálou součástí smíšených podhorských a horských lesů. Nejsou vyjímkou ani staré lípy, které patří mezi naše přírodní památky.
Ochrana
Není zvlášť chráněn, mimo již zmíněné přírodní památky.
Možné užití
Známé jsou léčivé účinky lipového květu. Tyto květy obsahují flavonové glykosidy (zejména tilirosid), poměrně dost slizu, malé množství silice, jejíž hlavní složkou je fornesol. Dále jsou to třísloviny, cukry a malé množství saponinu
Čaj z nich se již dlouho používá při nachlazení, dráždivém kašli. Má také kladný vliv na regulaci činnosti trávícího ústrojí. Je oblíbený především díky tomu, že podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. často se používá ve směsi s černým bezem.
Pokud si chcete udělat pěknou procházku a lipový květ si natrhat sami, je důležité vědět, že ve směsi nesmí být plody. Proto květenství trhejte ještě před plným rozkvětem. vyražte v době, kdy je venku sucho a sušte ve vrstvách do 5 cm. Při sběru si dejte pozor na záměnu s jinými druhy, jako je lípa americká či stříbrná. Poznáte je podle toho, že mají ochlupené listeny a výrazněji zbarvené tyčinky. Na sběr jsou nevhodné.
Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládali na končetiny při svalových křečích a na popáleniny.
Lípa je vhodná i pro děti.
český název
lípa srdčitá (malolistá)
latinský název
Tilia cordata
hlavní znaky
urostlý strom se srdčitými zubatými listy, rezavým ochlupením a květenstvím přirostlým k podpůrnému listu
rozšíření
celá ČR
doba květu
VI - VII
délka života
i více než sto let
půda
nenáročná na půdu
květ
květenství lata
plod (typ)
oříšek
ochrana
neni chráněn
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lisnka 007 lisnka 007 | 15. října 2008 v 17:20 | Reagovat

díky moc

2 Plíšek :-) Plíšek :-) | 31. října 2010 v 19:54 | Reagovat

děkuji moc :) moc mi to pomohlo :)

3 justinbieberjustin justinbieberjustin | 19. dubna 2011 v 19:55 | Reagovat

děkuji

4 Lora Lora | Web | 18. července 2017 v 16:41 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6Plus. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama