Heřmánek pravý - Matricaria recutita

7. března 2007 v 13:27 |  rostliny v okolí
Heřmánek pravý - Matricaria recutita
[ flóra - rostliny ]
Tuto známou léčivku znali již naší dávní předkové. Používali ji na léčbu trávícího traktu.


třída
dvouděložné - Rosopsida
řád
hvězdnicotvaré - Asterales
čeleď
hvězdnicovité - Asteraceae
rod
heřmánek - Matricaria
druh
heřmánek pravý - Matricaria recutita L.
Charakteristika
Tato známá příjemně vonící jednoletá bylina patří mezi významné léčivé rostliny, které používali už naši dávní předci. Od podobného heřmánku terčovitého (rmenu) ji bezpečně poznáme po podélném rozloupnutí květu. Narozdíl od heřmánku terčovitého má tento druh duté a více klenuté květní lůžko. Okolo kuželovitě vyklenutého žlutého květního lůžka najdeme drobné bílé okvětní lístky.Květy jsou složené do květenství úbor. Lodyha je značně větvená se střídavě položenými uzoučkými listy. Plodem je drobná neochmířená nažka. O jeho oblibě světčí i poměrně velké množství lidových názvů např. harmaníček, kamilka, rumánek, marunka, sluníčko.
Rozšíření
Heřmánek pravý je rozšířen po celé Evropě, Asii a v Severní Americe. Tento druh původně rostl v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. K nám se dostal patrně jako plevel s dovozem obilí. Roste jako polní plevel a na rumištích. V poslední době se pěstuje i průmyslově v polních kulturách.
Ochrana
Pro jeho hojnost není chráněn
Možné užití
Odvar či čaj z heřmánku blahodárně působí proti zánětlivým onemocněním, při nemocech trávícího traktu, snižuje bolest, hojí rány a brání tvorbě jizev. U jedinců se slabým imunitním systémem může vyvolat alergickou reakci. V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy. Je vhodný i k léčbě hemoroidů a popálenin.
Účinné látky obsažené v heřmánku jsou především Modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, gumu, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid.
Sbírá se v době plného květu. Nejlépe je sušit ho v temné, dobře větrané místnosti na plechu, asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Mikdy neobracíme, protože květy této rostliny se velice rychle rozpadají a z lékařského hlediska pak surovina ztrácí na použitelnoati. Stejně jako heřmánek stlačený do malého obalu, nebo nedosušený. Velmi často se užívá i v kosmetice.
český název
Heřmánek pravý
latinský název
Matricaria recutita
hlavní znaky
Klenuté žluté, duté květní lůžko s bílými okvětními lístky, nezaměnitelná vůně.
rozšíření
Celá ČR, Asie, severní Amerika
doba květu
VI - VIII
délka života
jednoletka
půda
rumiště, husíkatá, hlinitá
plod (typ)
nažka
ochrana
není chráněn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anne Ulmanová Anne Ulmanová | 15. listopadu 2007 v 15:02 | Reagovat

No jako mě poslední dobou zajímaj byiny je to zajímavá činost jse o to zajímat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama