Drezúra

4. března 2007 v 18:17 |  důležité okolo koní

Drezúra

Drezura je jezdecká disciplína, která má za úkol ukázat, jaká je souhra mezi koněm a jezdcem. Jedná se především o perfektní pohyby koně a o provádění povelů udávaných jezdcem. Tento sport patří mezi ty nejobtížnější z řad koňských sportů. Historie drezury sahá až do dob renesance, vyvíjela se během staletí. Z cirkusových stanů se přesunula na speciální "hřiště". Poprvé v historii se jela drezurní soutěž na olympijských hrách v roce 1912.

To hlavní kolem drezúry

Slovo drezura je francouzského původu- dressage znamená původně vztyčit v přeneseném významu pak cvičit zvířata. Každý jezdecký kůň by měl procházet základy drezury. První zmínky o výcviku koní lze nalézt ve spisech, řeckého filozofa, historika a vojevůdce Xenofónta (žil přibližně v letech 430-355 př. n. l.). (jedná se o spisy Hippachikos- O povinostech velitele jízdy a Peri hippikés- O jezdectví:pozn. překl.) Xenofón jako první označil jezdectví za vědu a umění. Jeho myšlenky byly inspirací renesančním jezdcům v Itálii, kteří se živili zásady ,,klasického" jezdeckého umění. Na těch vyrostlo moderní umění jízdy na koni. Klasická pravidla jízdy byla většinou udržována jen armádou, v níž se vyskytovali také nejlepší a nejdisciplinovanější jezdci. Rovněž první drezúrní soutěže v 19.století byli vlastně určeny k porovnání vlastností nejlépe vycvičených důstojnických koní.

Couvání a problémy při couvání

Již v základních drezúrních úlohách je couvání požadováno v oficiálních směrnicích. Couvání je pro koně i jezdce neoblíbený cvik. Prověří se hlavně prostupnost a poslušnost koně. Pro plynulé zacouvání, při kterém má kráčet ve dvoudobém taktu, kůň potřebuje hřbetní svaly.

Hry myšlenek

Kdo by to neznal : Doma to zdánlivě všechno klape, jedete na závody vyhrát, pak ale přijde tréma a je všechno jinak. Zde naleznete praktické a konkrétní tipy na příkladu jedné již dost obtížné úlohy Z:

Chody koně

krok, klus, cval, couvání a další zajímavosti

Drezúra

Drezúra je základní jezdecká disciplína, jejímž cílem je při prováděných cvicích dosažení maximálního souladu mezi koněm a jezdcem. Je to jedno z nejdůležitějších odvětví jezdeckého sportu. Přestože základní drezúrní principy byly známé již ve starém Řecku, začíná historie moderní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama