Daněk skvrnitý - Dama dama

4. března 2007 v 18:15 |  ptáci a savci v okolí-již se nevyskytující
Daněk skvrnitý - Dama dama
[ fauna - zvířata ]
Majestátní býložravec s lopatovitými parohy.


třída
savci - Mammalia
řád
sudokopytníci - Artiodactyla
čeleď
parohatí - Cervidae
rod
daněk - Dama
druh
daněk skvrnitý- Dama dama (Linnaeus, 1758)
Vzhled
Od jiných druhů vysoké ho poznáme především podle velkého lopatkovitého paroží, které podobně jako jelen nosí majestátně na hlavě. Narozdíl od jelena má daněk kratší a slabší nohy, kratší krk a silnější tělo. Patří mezi zvířata, která mění barvu srsti jak podle věku, tak podle ročního období. V létě má hřbet, stehna a špičku ocasu hnědo červenou, holní a vnitřní část nohy je bílá. Kolem úst a očí má červenavé kruhy. V zimě se mi má temeno hlavy, krk a uši hnědošedé. Na bocích a hřbetě je daněk v zimním období zbarven do černa s nádechem šedé nebo červené. Po celý rok má daněk na zádech bílé skvrny. Samice (podle 'Brehma' - dančice) se od samce liší pouze velikostí. Celkově je nižší a kratší. Nezřídka se objevují i téměř albínští bílí daňci.
Rozšíření
Vyskytuje se na pasekách a loukách poblíž lesů. Často je obyvatelem lesních obor po celé České republice.
Způsob života a potrava
Způsobem života se v mnohém podobá jelenovi. Oproti jelenovi je však daněk měně opatrný. Často se za dne vyskytuje na otevřených světlých místech v lese. Rychlostí běhu se jelenovi vyrovná. Má ale odlišný styl běhu, při klusu mnohem více zvedá nohy. Pokud se potřebuje rychle přemístit, hopká po všech čtyřech jako kozy. Dokáže přeskočit i dvoumetrovou překážku. Jeho chůze je půvabná jako u jelena.
Ke spánku vždy uléhá na všechny čtyři, nikdy na bok. Rád spásá na pasekách trávu. Pokud však sní jedovaté rostliny či houby, umírá. Na pasekách se daňci sdružují v malá až větší stáda, která pak lépe čelí nebezpečí. Stáda se moc nestěhují, dlouhou dobu zůstávají na jednou místě. Po ukončení období říje se většinou od státa oddělují starší samci, kteří pak žijí samostatně. V období, kdy pomalu začíná říje, vyhledávají samci svá stáda a odhání mladé špičáky - mladé samce bez lopatovitého tvaru paroží, které jim naroste později. Ti pak utvářejí menší skupiny. Po říji se však tito mladí slabší samci vrací do stáda. V době říje není radno se k daňkům přibližovat. Jsou totiž velmi rozčilení a hlasitě řvou. V noci bojují o samice. Říje trvá asi dva týdny
Rozmnožování

Samice je v březí asi osm měsíců. Na přelomu jara a léta porodí jedno až dvě mláďata. Mládě je v prvních dnech velmi nemotorné a tak ho matka pečlivě hlídá. Matka musí bránit své mladé především dravce, které láká mládě především díky pestrosti své srsti. Matka má však silnou zbraň v podobě svých předních nohou.
Ochrana
Nepodléhá zvláštní ochraně
český název
Daněk skvrnitý
latinský název
Dama dama
hlavní znaky
lopatovité paroží
způsob života
ve stádech
rozšíření ČR
celá
potrava
býložravec
doba březosti
8 měsíců
počet mláďat
1, výjimečně 2
ochrana
není zvlášť legislativně chráněn

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zeltinger Zeltinger | Web | 27. září 2016 v 17:26 | Reagovat

online pujcky bez registru bojkovice ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama