Bělásek zelný (Pieris brassicae)

10. března 2007 v 13:28
Bělásek zelný(Pieris brassicae)
je nápadný denní motýl z čeledi běláskovitých. Je rozšířen v Evropě a Africe a Asii. V řadě oblastí jed o významného škůdce decimujícího úrodu z pěstovaných brukvovitých rostlin.

Popis
Větší, nápadně bílý motýl vyznačující se klikatým letem. Je-li to možné, často přerušuje let a usedá na květy, nicméně pokud je třeba, dokáže bez zastávky přeletět i dlouhé vzdálenosti. Složí-li křídla, je dobře vidět jejich nažloutle zbarvenou spodní stranu s jemným a černým poprášením. Samičky jsou trochu větší než samečci a liší se od nich dvěma velkýma černýma okrouhlýma skvrnama na svrchní straně předních křídel (na spodní straně je mají obě pohlaví, u samečků jsou ale často méně výrazné). Od podobného běláska řepového se odlišuje především sytě černou a ostře ohraničenou skvrnu na špičce předního křídla.

Areálrozšíření
Je běžný v celé Evropě, v Severní Africe a v Asii až po Himaláje. Jde o vytrvalého letce mezi motýli, je například zaznamenána významná migrace bělásků zelných mezi evropským kontinentem a Velkou Británií přes kanál La Manche.
Stanoviště
Vyhledává otevřenou krajinu, zejména zemědělsky obhospodařované oblasti, louky a parky. V otevřené krajině vyhledává rozkvetlé bodláky a bobovité (motýlokvěté) rostliny, housenky se s oblibou živí listy brukvovitých rostlin a často způsobují škody na brukvovité zelenině. Velikost populace tohoto druhu silně kolísá. Motýli létají i v chladnějším a méně slunečném počasí.

Životní cyklus
Samičky snášejí až 300 žlutooranžových vajíček (ve snůškách po 20-100 vajíčkách) obvykle na spodní stranu listů brukvovitých rostlin. Housenky se líhnou po deseti dnech a mají žlutozelenou barvu se žlutými liniemi a černými skvrnami. Před ptáky je chrání silně odpudivé, jedovaté látky, které se v jejich těle vytvářejí. Jejich vývoj trvá asi měsíc, na jehož koci se asi 4-5 cm housenka zakuklí. Kukla je žlutozelená s tmavými skvrnkami. Líhnutí motýlu je často hromadně, obvykle k němu dochází v ranních hodinách. Dle teplotních podmínek se během roku mohou vystřídat až tři generace, přezimují kukly a dospělci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 susanny susanny | 11. února 2008 v 21:48 | Reagovat

je to dobry

2 drindo drindo | 3. března 2008 v 13:36 | Reagovat

pekna stranka coool!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama