Bažant obecný - Phasianus colchicus

7. března 2007 v 13:16 |  ptáci v okolí
Bažant obecný - Phasianus colchicus
[ fauna - zvířata ]
Původně asijský druh hrabavého ptáka, který obývá již několik století naše louky a pole.


třída
Ptáci
řád
Hrabaví - Galliformes
čeleď
Bažantovití - Phasianidae
rod
Bažant - Phasianus
Vzhled
Samec bažanta patří svým zbarvením a velikostí k nejnápadnějším ptákům naší krajiny. Největší část těla je pokryta hnědě až medově zabarveným peřím s černými konečky. Letky jsou zabarvené šedozeleně. Krk tohoto nádherného ptáka zdobí výrazný bílý lem, který odděluje hnědavou hruď od modrozeleně zbarvené, kovově lesklé hlavy. Mimo to ho zdobí dlouhý ocas s hnědě a černě pruhovaným peřím. Samička je poněkud nenápadnější. Příroda jí oblékla do hnědočerného skvrnitého kabátu. Je menšího vzrůstu a má kratší ocas
Rozšíření
V 5 století před naším letopočtem byl objeven v Asii. V zemědělské krajině střední Evropy se objevil v 11. století. Od této doby se jeho oblíbené stanoviště nezměnilo. I dnes ho lze vidět v remízkách a neobhospodařovaných koutech v zemědělské krajině.
Způsob života a potrava
Většinu svého života tráví na zemí, vzlétá pouze když mu hrozí nějaké nebezpečí. Při letu je velmi hlučný. Na loukách a polích sbírá semena, plody a zelené části rostlin. V prvních týdnech života se živý i malými živočichy. Díky svému velmi obtížnému letu má bažant mnoho nepřátel, jeho hlavní zbraní proti nim je velký počet potomků.
Rozmnožování
Bažanti patří mezi polygamní druh, to znamená, že sameček není věrný pouze jedné samici. Právě díky polygamii je tento druh životaschopný - kdyby tomu tak nebylo, mohlo by se stát, že by tento druh již dávno vyhynul. U bažantů totiž docházi velmi často k úmrtí mláďat, především kvůli nepřízni počasí a nedostatku živočišné potravy. Po oplodnění snese samička 8 - 12 vajíček (někdy i více), ze kterých se po 23 - 24 dnech líhnou mláďata. Snůška je dobře ukryta v mělké hnízdní jamce v rákosí či křoví. Po 10 - 12 dnech jsou mláďata schopna letu. Na matce jsou závislá 70 - 80 dní od vylíhnutí.
Ochrana
Podle vyhlášky č.245 je bažant hájen od dubna do září. V ostatních měsících ho lze lovit (ve vyhlášce jsou bližší informace).
český název
Bažant obecný
latinský název
Phasianus colchicus
hlavní znaky
Poměrně velký pták s dlouhým ocasem, kovově leskou modro zelenou hlavou a červenou obličejovou maskou a bílým lemem. Na těle hnědé peří s černými konci. Letky jsou šedozelené.
způsob života
samotářský
rozšíření ČR
Celá
rozšíření svět
Asie
potrava
semena, plody, části zelených rostlin, v mládí malí živočichové
doba sezení na vejcích
23 - 24 dní
počet mláďat
8 - 16
ochrana
hájen od dubna do září
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama