Babočka admirál (Vanesa atalanta)

10. března 2007 v 13:28
Babočka admirál (Vanesa atalanta)

ZNAKY:
délka předních křídel 2,5 - 3 cm. Na černohnědých křídlech vynikají jasně červené pruhy a bílé skvrny v apikální části předních křídel.
STANOVIŠTĚ:
Výslunná místa na okrajích lesů, pasekách i v zemědělské krajině; na podzim často sají motýli v zahradách na spadaném a hnijícím ovoci.
ROZŠÍŘENÍ:
Evropa, až k 62˚ sev. šířky. Jednotlivé exempláře zalétávají v teplých letech až k polárnímu kruhu; na východ do Asie, též sev. Afrika Sev. Amerika. Motýl je velmi citlivýma chlad a v oblastech severně od Alp může jen zřídkakdy úspěšně přezimovat. Tažný druh. Od nížin do 2000 m n. m.
VÝSKYT:
Hojný, i když početnost není zdaleka tak vysoká jako u babočky pavího oka nebo babočky kopřivové.
MOTÝL:
Tažný druh. Do střední Evropy přilétají motýli z jihu koncem května, v chladnějších oblastech a ve vyšších polohách se objevují až v červnu. Zakládají zde 1 - 2 generace: 1. generace létá v červenci a v srpnu, 2 generace jen příležitostná v září a říjnu.
HOUSENKA:
1 generace červen až červenec, 2 generace srpen až září. Zbarvení housenek je proměnlivé od žlutohnědého přes zelenou až k černé. na bocích mají housenky žluté pruhy a na hřbetě žluté trny. Žijí jednotlivě v sepředeném listu kopřivy. Kukla je připředená za kremaster zadečku a zavěšená hlavou dolů jako u jiných baboček, obvykle je však ukrytá v komůrce z listů. Podle zbarvení a způsobu života je housenka babočky admirála snadno rozlišitelná od housenek babočky pavího oka a babočky kopřivové. Které také žijí na kopřivách.
HOSTITELSKÉ ROSTLINY:
Kopřiva, příležitostně bodláky a pcháče.
Babočka bodláková (Vanessa cardui)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 baja a eli baja a eli | 28. května 2008 v 11:32 | Reagovat

dík pomohla si nám s projektem!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama