Větrníky

14. února 2007 v 19:40 |  lesy a louky
VĚTRNÍKY - národní přírodní rezervace
Katastrální území Letonice, výměra 28, 69 ha.
Zřízena výnosem MŠVU č. 99260/51 ze dne 27.6.1951 a rozšířena vyhláškou PZ ONV Vyškov ze dne 8.11.1990, č.usn. XXI-120/13.
Inventarizační průzkum provedl František Grüll v r. 1985 a průzkum myrmekofauny Pavel Bezděcka r.1993.
Suchá pahorková step tvořící amfiteátr s jižní expozicí, obklopená zemědělsky využívanými pozemky. V minulosti využívána pro pastvu a v nižších partiích i k orbě. Na nepropustných vrstvách se v dolní části vytvářejí podmáčené enklávy zachycených povrchových vod. Území je modelováno stabilizovanými i aktivními sesuvy, takže povrch se skládá z mozaiky hřbítků a sníženin miskovitého tvaru.
Patří mezi největší a nejcennější stepní území na Jižní Moravě. Výskytem některých druhů rostlin, které zde dosahují severní hranice rozšíření, dosahuje evropského významu.
Geologickým podložím jsou terciérní štěrky a slepence s náplavy svrchního miocénu.
V území je zachován bohatý soubor xerotermní květeny s množstvím silně a kriticky ohroženým druhů. Na hřbetních plochách jsou porosty tvořeny směsí kavylu vláskovitého, Ivanova a tenkolistého, významný je výskyt kosatce nízkého a pestrého, konikleců, šanty panonské, třemdavy bílé, kozince rakouského, cizrnovitého a dánského, zvonku sibiřského atd.
Největším ohrožením lokality je sukcese, zejména nálet šípku a hlohu. Mechanické ruční odstřeďování se ukázalo v daném rozsahu jako nákladné a neúčinné. Požár v r. 1992 ukázal, že z botanického hlediska takovýto zásah není škodlivý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama