lesy

14. února 2007 v 21:32 |  Jihomoravský kraj a Letonice
7. LESY
Rok 2003 byl ve srovnání s rokem 2002 rokem suchým. Extrémní nedostatek vláhy zejména ve vegetačním období doprovázený vysoce nadprůměrnými teplotami měl krajně nepříznivý dopad na zdravotní stav lesů v kraji. Výrazně se snížila odolnost lesních dřevin vůči sekundárním škodlivým činitelům, zejména podkornímu hmyzu. Zaznamenán byl až pětinásobný nárůst kůrovci napadeného dřeva, což by při pokračování obdobných povětrnostních podmínek a neprovádění razantních obranných opatření znamenalo vznik kalamitního stavu v roce 2004.
Podle očekávání došlo v roce 2003 k přemnožení bekyně velkohlavé na Strážnicku, Hodonínsku, Hustopečsku a Židlochovicku. Letecký obranný zásah byl proveden na ploše 60 ha.
V jihovýchodní části kraje proběhlo v roce 2003 silné rojení chrousta maďalového, a to na celkové ploše cca 800 ha, přičemž letecký obranný zásah byl proveden na ploše 508 ha.
Suché počasí se současně projevilo i v nárůstu počtu lesních požárů zpravidla způsobených neukázněnými návštěvníky lesa.
Ani v roce 2003 se Jihomoravskému kraji nevyhnuly excesy některých vlastníků, zejména drobných lesů, při provádění těžeb v rozporu s lesním zákonem. Ve srovnání s jinými kraji však četnost a rozsah takových případů byl nízký a ve spolupráci s odbornými lesními hospodáři byly takovéto těžby podchyceny a řešeny příslušnými orgány státní správy lesů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama